Za 30 mln zł zostanie rozbudowana sieć wodociągowa w Kobierzycach i na południu Wrocławia

Za 30 mln zł zostanie rozbudowana sieć wodociągowa w Kobierzycach i na południu Wrocławia

Orzech
Orzech
REKLAMA
W gminie Kobierzyce szykowana jest rozbudowa sieci wodociągowej. Zyska na tym także południowa część Wrocławia. Agencja Rozwoju Przemysłu wesprze finansowo inwestycję o łącznej wartości 30 mln zł. Związane jest to z planami inwestycyjnymi LC Chem Energy i realizacją przez niego największej fabryki baterii do e-aut w Europie oraz planowanymi inwestycjami kooperantów tego koreańskiego potentata, ale i innych inwestorów z różnych branż, którzy planują wybudować swoje zakłady w gminie Kobierzyce.
Przypomnijmy, że LG Chem Energy inwestuje na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan Podstrefa Wrocław-Kobierzyce, która zarządzana jest właśnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody, by zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej.

Wczoraj prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu oraz Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podpisali porozumienie w sprawie realizacji rozbudowy sieci wodociągowej. Koszty tej inwestycji szacowane są na ponad 30 mln zł. Środki te wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez gminę Kobierzyce i gminę Wrocław.
Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia we Wrocławiu planowane jest dokończenie tzw. Magistrali Południowej (budowy odcinka sieci przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej). Gmina Kobierzyce wzbogaci się o nową magistralę wodociągową o długości ponad 5 km i nowe, żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Modernizację przejdzie pompownia wody.
Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 rok, a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP, MPWiK jak i KPWiK.
Przypomnijmy, że oprócz tego przedsięwzięcia, w gminie Kobierzyce równolegle realizowana będzie inna inwestycja o wartości ponad 100 mln zł w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i rozbudowę oczyszczalni ścieków. O tym największym projekcie w historii gminy Kobierzyce pisaliśmy w marcu 2018 roku.
W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie sieć kanalizacyjna w jedenastu miejscowościach: Małuszowie, Bąkach, Krzyżowicach, Żernikach Małych, Racławicach Wielkich, Chrzanowie, Magnicach, Pełczycach, Księginicach, Kuklicach i Nowinach. Wyremontowana będzie również oczyszczalnia ścieków. Zlikwidowana zostanie ta w Pustkowie Żurawskim, a wszystkie ścieki przekierowane do oczyszczalni w Kobierzycach, która jest obecnie modernizowana.
Po rozbudowie zakładu w Kobierzycach będzie on obsługiwał cały obszar aglomeracji Kobierzyce. Skorzysta z niego ponad 9,6 tys. mieszkańców. Do oczyszczalni zostaną podłączone miejscowości: Kobierzyce, Królikowice, Pustków Żurawski, Damianowice, Dobkowice, Rolantowice, Jaszowice, Cieszyce, Wierzbice, Solna, Owsianka i Żurawice. Samorządowcy szacują, że przepustowość oczyszczalni po modernizacji wyniesie 1,4 tys. m3 na dobę.Prowadzone prace to m.in.: budowa instalacji do mechanicznego, biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków oraz wyposażenie obiektu w urządzenia do prowadzenia gospodarki osadami.
Budowa sieci kanalizacji ma się zakończyć do 2020 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nexity wystartowało ze sprzedażą nowego etapu osiedla City Vibe w Krakowie [WIZUALIZACJE]
Rozpoczęła się sprzedaż II etapu pierwszej w Krakowie inwestycji Nexity Polska – City Vibe przy...
We Wrocławiu trwa rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Sobótki i Świdnicy [FILM + ZDJĘCIA]
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują za blisko 200 mln zł rewitalizację linii kolejowej z Wrocławia...
Amerykański koncern Gates zwiększa zatrudnienie w swojej fabryce w Legnicy
Jeden z liderów na rynku w produkcji zaawansowanych technologicznie pasków gumowych i przewodów, któ...
Develia rozpoczęła we Wrocławiu budowę osiedla Kaskady Różanki [WIZUALIZACJE]
Develia rozpoczęła przedsprzedaż lokali w inwestycji Kaskady Różanki przy ulicy Chorwackiej. De...
Gdańsk: Uni-logistics pierwszym najemcą w Panattoni Park Tricity East VI
Spółka Uni-logistics, specjalizująca się w spedycji morskiej, kolejowej, lotniczej i transporcie dro...
Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku
Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej b...
Pod Warszawą powstanie 60 market OBI w Polsce
W aglomeracji warszawskiej ruszyła budowa piątego marketu sieci OBI. Będzie to jednocześnie 60 sklep...
Francuski potentat z branży logistycznej GEFCO rozwija swoje dwa centra pod Wrocławiem
Kolejna wielka i znana międzynarodowa firma stawia na Aglomerację Wrocławską i inwestuje w rozwój. F...
W Krakowie trwa budowa nowej wielofunkcyjnej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski, przy ul. Buszka trwa budowa nowej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej (...
Wrocław: Naprzeciwko Toru Wyścigów Konnych powstaje nowy obiekt hotelowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 3 na osiedlu Krzyki-Partynice, naprzeciwko Toru Wyścigów...