[Agromacja wrocławska] Rusza recykling na wielką skalę

Kajtman

Rozpoczął się kolejny etap przebudowy Parku Handlowego Bielany – rozbiórka starego budynku sklepu IKEA. Towarzyszyć jej będzie prowadzona przez Inter IKEA Centre Group Poland rozbudowana akcja „Recykling na wielką skalę” – działania proekologiczne i prospołeczne skierowane do mieszkańców gmin Wrocław i Kobierzyce oraz odwiedzających centrum handlowe.

 

Dawny sklep IKEA, choć zdecydowanie mniejszy od obecnego, zajmuje powierzchnię ponad 16 tys. mkw. Przylega on i jest funkcjonalnie powiązany z istniejącym budynkiem Parku Handlowego Bielany, dlatego też jego demontaż musiał zostać starannie przygotowany, a prace rozbiórkowe według planów zakończą się z początkiem przyszłego roku.

 

- Jest to skomplikowane inżynieryjnie przedsięwzięcie. Za jego przebieg odpowiada firma specjalizująca się w robotach rozbiórkowych, polegających na maksymalnym odzysku i ponownym wykorzystaniu zdemontowanych elementów, takich jak: konstrukcje stalowe, materiały termoizolacyjne, a nawet destruktu pochodzącego z fundamentów budynku – mówi Dariusz Węglicki, odpowiedzialny w Inter IKEA Centre Group Poland za projekt rozbudowy i modernizacji  Parku Handlowego Bielany. – Warto tu podkreślić, że aż 90 proc. materiałów składających się na ten budynek zostanie ponownie wykorzystanych, pozostałe zaś odpady przejdą proces utylizacji. To zainspirowało nas do zorganizowania akcji pod nazwą “Recykling na wielką skalę”.

 

W jej ramach Inter IKEA Centre Group Poland organizować będzie szereg aktywności oraz inicjatyw skierowanych do lokalnej społeczności. Będą to zarówno zajęcia o tematyce proekologicznej, jak i działania prospołeczne przygotowane z myślą o mieszkańcach Wrocławia i okolic. Wszystkie łączyć będzie tematyka dbałości o środowisko, recyklingu oraz upcyklingu (czyli wtórnego przetwarzania odpadów w taki sposób, by powstawały z nich użyteczne produkty mające wartość większą niż przetwarzane surowce). Zagadnienia te są zgodne z bliską Inter IKEA Centre Group Poland filozofią zrównoważonego rozwoju. Więcej o szczegółach wspomnianej akcji już wkrótce.

 

 

Rozbiórka dawnego sklepu IKEA – wyzwanie dużego kalibru

 

Demontaż starego budynku sklepu wiąże się z koniecznością zagospodarowania różnego rodzaju odpadów:

 


  • z terenu rozbiórki zostanie wywiezione 5100 m³ betonu, który zajmie w sumie 700 ciężarówek; gdyby ustawić te ciężarówki jedna za drugą, na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia powstałby korek długości 14 km;

  • do wtórnego użytku lub przetworzenia pójdzie 700 tys. ton blachy i stali oraz 16 tys. m² papy; ta ilość papy wystarczyłaby do pokrycia około 130 dachów średniej wielkości domów jednorodzinnych;

  • gdyby całą blachę trapezową odzyskaną podczas rozbiórki ułożyć w płot wysokości 2 metrów, to miałby on długość 12 km.