Archicom w górę, Lokum w dół: kwartalne wyniki sprzedaży wrocławskich deweloperówfot. Jakub Zazula

Archicom w górę, Lokum w dół: kwartalne wyniki sprzedaży wrocławskich deweloperów

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Specjaliści prognozowali, że ceny mieszkań w 2019 roku nadal będą rosnąć, a liczba udzielanych kredytów zmniejszy się z racji coraz ostrzejszych warunków banków do ich przyznawania. Zapowiadali również tendencje spadkowe sprzedaży liczby nowych mieszkań i lokali, które zostaną wprowadzone do obrotu. Prognozy te w większości przypadków sprawdziły się na rynku wrocławskim.  
I kwartał nie przyniósł dużych dochodów wrocławskim deweloperom, którzy są notowani na Giełdzie Papierów Wartościowych. W stosunku do roku ubiegłego zyski w sprzedaży zanotował tylko Archicom. Za to LC Corp jako jedyny może pochwalić się wzrostem przekazanych mieszkań lokatorom. Najsłabsze wyniki zanotował Lokum Deweloper – tłumaczy to swoją małą liczbą ofert mieszkalnych.  
Archicom pnie się w górę
Archicom S.A. sprzedał 406 lokali w I kwartale 2019 roku – jest to wzrost o 58% w stosunku do tego samego kwartału w ubiegłym roku. Jednocześnie wydał mniej mieszkań przyszłym lokatorom o 31% – 157.
Osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników kwartalnej sprzedaży w naszej historii, pomimo wymagającej sytuacji na rynku, z którą cała branża zmaga się od kilkunastu miesięcy. To duży sukces i potwierdzenie słuszności naszej filozofii kreowania osiedli, budujących społeczne więzi – mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Archicom. 
W I kwartale nabywcy najchętniej wybierali mieszkania u tego dewelopera na osiedlach Olimpia Port i Forma.
Archicom wprowadził do swojej oferty sprzedażowej nową inwestycję Awipolis. Złoży się na nią docelowo około 700 mieszkań w metrażach od 36 do 77 mkw.

LC Corp ze wzrostem przekazanych lokali

I kwartał przyniósł spółce wyniki w postaci przekazania lokatorom 1166 mieszkań oraz sprzedaży 331 lokali na podstawie notarialnych umów deweloperskich i przedwstępnych. W stosunku do roku poprzedniego LC Corp S.A. odnotował spadek w sprzedaży, a jednocześnie wzrost w oddaniu lokali do użytkowania. Zawarł 155 umów rezerwacyjnych, których wyniki zostaną podane w II kwartale. W jego ofercie pojawi się inwestycja Nowa Racławicka.
Lokum Deweloper zdecydowanie w dół
Lokum osiągnął duży spadek w sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. W I kwartale 2019 roku podpisał 89 umów deweloperskich i przedwstępnych – jest to recesja o 71%. Niski wzrost tłumaczy efektem ubogiej oferty oraz opóźnieniami w otrzymywaniu decyzji administracyjnych.
Niższy poziom sprzedaży w I kwartale to efekt mocno uszczuplonej oferty mieszkań i małej liczby lokali w realizacji. Spółka doświadcza znaczących opóźnień w otrzymywaniu decyzji administracyjnych, głównie decyzji środowiskowych, decyzji o warunkach zabudowy czy pozwoleń na budowę. W rezultacie nastąpiło spowolnienie w uruchamianiu nowych projektów – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper S.A.
Lokum Deweloper wprowadził w lutym do sprzedaży inwestycję na wrocławskich Kowalach pod nazwą Lokum Villa Nova. Budowa osiedla już się rozpoczęła.

Vantage Development również ze spadkiem

Spółka sprzedała w I kwartale 152 lokale (nabywcom wydała 17), co skutkuje spadkiem o 43% w stosunku do roku ubiegłego. Odnotowała wówczas sprzedaż 265 mieszkań. 
Vantage Development S.A. realizuje nową inwestycję Buforowa 89. W pierwszym etapie wybuduje dwa pięciokondygnacyjne budynki, w których łącznie będzie 121 mieszkań.
fot. Jakub Zazula

I2 Development bez raportu

I2 Development S.A. opublikuje dane sprzedażowe za I kwartał 2019 r. 15 maja. W IV kwartale 2018 r. odniósł straty w wysokości 87% w stosunku do analogicznego 2017 roku. Niższe wyniki wynikały ze zmniejszonej liczby lokali w ofercie. 

Krajowy rynek mieszkań

Pierwszy kwartał roku 2019 przyniósł podwyżki cen mieszkań w  Polsce w stosunku do roku ubiegłego. Na przykład w samym Gdańsku wzrosły aż o 13%. Według raportu Expandera i Rentier.io tendencja ta utrzymuje się również w średniej wielkości miastach takich jak Częstochowa (+9%) czy Radom (+10%). We Wrocławiu za mieszkanie średniej wielkości, czyli powyżej 35 mkw., zapłacimy średnio 7050 za mkw. Co za tym idzie, dzięki sprzyjającym warunkom na rynku zwiększa się również liczba wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego. 
Mieszkania małe, czyli do 35 mkw., zdrożały najmniej – o około 2,5%. Jedynie w Gdańsku (+8%) i we Wrocławiu (+6%) zanotowano znaczny wzrost. Ceny lokali średnich oraz dużych (powyżej 60 mkw.) wzrosły średnio o 3,5%. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż w stosunku do metrażu kwadratowego najdroższe pozostają właśnie mieszkania małe.
Tendencja wzrostowa dotyczy również wartości udzielanych kredytów hipotecznych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w styczniu wynosiła +7%, w lutym +17% i w marcu +26%. Wynika to w dużej mierze z cen mieszkań dostępnych na rynku. 
Warto dodać, że na rynku mieszkaniowym widać jednak powolne znaki spowolnienia. W stosunku do I kwartału 2018 roku deweloperzy sprzedali o 11% mniej mieszkań. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...