Archicom w górę, Lokum w dół: kwartalne wyniki sprzedaży wrocławskich deweloperówfot. Jakub Zazula

Archicom w górę, Lokum w dół: kwartalne wyniki sprzedaży wrocławskich deweloperów

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Specjaliści prognozowali, że ceny mieszkań w 2019 roku nadal będą rosnąć, a liczba udzielanych kredytów zmniejszy się z racji coraz ostrzejszych warunków banków do ich przyznawania. Zapowiadali również tendencje spadkowe sprzedaży liczby nowych mieszkań i lokali, które zostaną wprowadzone do obrotu. Prognozy te w większości przypadków sprawdziły się na rynku wrocławskim.  
I kwartał nie przyniósł dużych dochodów wrocławskim deweloperom, którzy są notowani na Giełdzie Papierów Wartościowych. W stosunku do roku ubiegłego zyski w sprzedaży zanotował tylko Archicom. Za to LC Corp jako jedyny może pochwalić się wzrostem przekazanych mieszkań lokatorom. Najsłabsze wyniki zanotował Lokum Deweloper – tłumaczy to swoją małą liczbą ofert mieszkalnych.  
Archicom pnie się w górę
Archicom S.A. sprzedał 406 lokali w I kwartale 2019 roku – jest to wzrost o 58% w stosunku do tego samego kwartału w ubiegłym roku. Jednocześnie wydał mniej mieszkań przyszłym lokatorom o 31% – 157.
Osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników kwartalnej sprzedaży w naszej historii, pomimo wymagającej sytuacji na rynku, z którą cała branża zmaga się od kilkunastu miesięcy. To duży sukces i potwierdzenie słuszności naszej filozofii kreowania osiedli, budujących społeczne więzi – mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Archicom. 
W I kwartale nabywcy najchętniej wybierali mieszkania u tego dewelopera na osiedlach Olimpia Port i Forma.
Archicom wprowadził do swojej oferty sprzedażowej nową inwestycję Awipolis. Złoży się na nią docelowo około 700 mieszkań w metrażach od 36 do 77 mkw.

LC Corp ze wzrostem przekazanych lokali

I kwartał przyniósł spółce wyniki w postaci przekazania lokatorom 1166 mieszkań oraz sprzedaży 331 lokali na podstawie notarialnych umów deweloperskich i przedwstępnych. W stosunku do roku poprzedniego LC Corp S.A. odnotował spadek w sprzedaży, a jednocześnie wzrost w oddaniu lokali do użytkowania. Zawarł 155 umów rezerwacyjnych, których wyniki zostaną podane w II kwartale. W jego ofercie pojawi się inwestycja Nowa Racławicka.
Lokum Deweloper zdecydowanie w dół
Lokum osiągnął duży spadek w sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. W I kwartale 2019 roku podpisał 89 umów deweloperskich i przedwstępnych – jest to recesja o 71%. Niski wzrost tłumaczy efektem ubogiej oferty oraz opóźnieniami w otrzymywaniu decyzji administracyjnych.
Niższy poziom sprzedaży w I kwartale to efekt mocno uszczuplonej oferty mieszkań i małej liczby lokali w realizacji. Spółka doświadcza znaczących opóźnień w otrzymywaniu decyzji administracyjnych, głównie decyzji środowiskowych, decyzji o warunkach zabudowy czy pozwoleń na budowę. W rezultacie nastąpiło spowolnienie w uruchamianiu nowych projektów – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper S.A.
Lokum Deweloper wprowadził w lutym do sprzedaży inwestycję na wrocławskich Kowalach pod nazwą Lokum Villa Nova. Budowa osiedla już się rozpoczęła.
REKLAMA

Vantage Development również ze spadkiem

Spółka sprzedała w I kwartale 152 lokale (nabywcom wydała 17), co skutkuje spadkiem o 43% w stosunku do roku ubiegłego. Odnotowała wówczas sprzedaż 265 mieszkań. 
Vantage Development S.A. realizuje nową inwestycję Buforowa 89. W pierwszym etapie wybuduje dwa pięciokondygnacyjne budynki, w których łącznie będzie 121 mieszkań.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

I2 Development bez raportu

I2 Development S.A. opublikuje dane sprzedażowe za I kwartał 2019 r. 15 maja. W IV kwartale 2018 r. odniósł straty w wysokości 87% w stosunku do analogicznego 2017 roku. Niższe wyniki wynikały ze zmniejszonej liczby lokali w ofercie. 

Krajowy rynek mieszkań

Pierwszy kwartał roku 2019 przyniósł podwyżki cen mieszkań w  Polsce w stosunku do roku ubiegłego. Na przykład w samym Gdańsku wzrosły aż o 13%. Według raportu Expandera i Rentier.io tendencja ta utrzymuje się również w średniej wielkości miastach takich jak Częstochowa (+9%) czy Radom (+10%). We Wrocławiu za mieszkanie średniej wielkości, czyli powyżej 35 mkw., zapłacimy średnio 7050 za mkw. Co za tym idzie, dzięki sprzyjającym warunkom na rynku zwiększa się również liczba wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego. 
Mieszkania małe, czyli do 35 mkw., zdrożały najmniej – o około 2,5%. Jedynie w Gdańsku (+8%) i we Wrocławiu (+6%) zanotowano znaczny wzrost. Ceny lokali średnich oraz dużych (powyżej 60 mkw.) wzrosły średnio o 3,5%. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż w stosunku do metrażu kwadratowego najdroższe pozostają właśnie mieszkania małe.
Tendencja wzrostowa dotyczy również wartości udzielanych kredytów hipotecznych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w styczniu wynosiła +7%, w lutym +17% i w marcu +26%. Wynika to w dużej mierze z cen mieszkań dostępnych na rynku. 
Warto dodać, że na rynku mieszkaniowym widać jednak powolne znaki spowolnienia. W stosunku do I kwartału 2018 roku deweloperzy sprzedali o 11% mniej mieszkań. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA