DODAJ

Niemiecki koncern LEONI AG rozbuduje fabrykę pod Wrocławiem

Aglomeracja Wrocławska
Niemiecki koncern LEONI AG
Orzech
2017-09-17 18:31:37
LEONI Kabel Polska zapowiada nowe inwestycje w swoją polską fabrykę automotive w Wierzbicach w gminie Kobierzyce. Obecnie w spółce pracuje ponad 500 osób. Liczba ta będzie się sukcesywnie powiększać, ponieważ firma planuje dalszy rozwój portfolio produktów oraz rozbudowę fabryki.

Wiadomo natomiast, że w polski zakład będzie pracował nad innowacjami w dziedzinie kabli dla motoryzacji. Jak podkreśla LEONI, nowoczesne auta wymagają coraz więcej przewodników elektrycznych obsługujących zaawansowaną automatykę. To sprawia, że produkty firmy są optymalizowane pod względem wagi i rozmiarów przewodników, które bezpośrednio wpływają na ciężar i koszt wytworzenia auta. LEONI jest pionierem produkcji kabli cienkościennych z niską powłoką izolacji. Pracuje również nad tym, aby kable były jak najlżejsze – aby to osiągnąć miedź zastępowana jest lżejszymi alternatywnymi przewodnikami, np. aluminium czy też stopami innych metali, miedzi ze srebrem lub magnezem. 

– Dzięki tym innowacjom w przyszłości będzie można zmniejszyć wagę wiązki kablowej nawet o 30%, co pozwoli znacznie obniżyć koszt produkcji samochodu. W najbliższych latach w polskim zakładzie będziemy rozwijać także produkcję kabli wysokonapięciowych do aut elektrycznych, co ze względu na szybko rozwijający się rynek e-mobility jest ogromną szansą rozwoju dla LEONI Kabel Polska – mówi Piotr Ochenduszkiewicz, dyrektor zarządzający. 

Ponadto LEONI Kabel Polska planuje rozszerzenie łańcucha wartości poza kable i systemy kablowe o technologie cyfrowe, poprzez stworzenie inteligentnych systemów do przekazu energii i zarządzania danymi.

Międzynarodowy koncern LEONI działa w 31 krajach zatrudniając łącznie 82 000 pracowników. W podwrocławskich Wierzbicach firma funkcjonuje od 16 lat. W podwrocławskiej fabryce wytwarzanych jest tysiąc typów kabli montowanych w autach, a każdy typ może wystąpić w 200 kombinacjach kolorystycznych.

Źródło: materiały prasowe