Jelcz-Laskowice na weekend, albo na całe życie

Jelcz-Laskowice na weekend, albo na całe życie

dolnośląskie
REKLAMA

Jelcz-Laskowice to niewielkie miasto położone na prawym brzegu Odry w odległości 15 kilometrów na południowy-wschód od Wrocławia i 70 kilometrów na północny-zachód od Opola. Powstało 1 stycznia 1987 roku z połączenia dwóch mniejszych miejscowości: Jelcza i Laskowic Oławskich. Jelcz-Laskowice jest węzłem samochodowym leżącym na trasach łączących Jelcz Laskowice z Wrocławiem, Oławą i Oleśnicą. Bliskość krajowej drogi numer 94 zapewnia szybki dojazd do jednego z dużych miast wojewódzkich – Wrocławia i Opola.

 

Najnowsza historia Jelcza i Laskowic sięga wieku XVII, kiedy to ród Sauermanów odkupił od popadającego w długi rodu Pretficzów miasteczko Jelcz. W 1798 roku Saurmowie zostali podniesieni do godności hrabiów, a potem przenieśli się do przebudowanego pałacu w Laskowicach. Z biegiem lat rodzina hrabiego Gustawa von Saurma-Jeltscha potrzebowała drugiej siedziby i w 1829 roku wprowadziła się do nowego pałacu w Jelczu. Od tego momentu Saurmowie stali się właścicielami dwóch pałaców: jednego w Laskowicach i jednego w Jelczu.

 

W czasie wojny miasto popadło w ruinę, jego rozwojowi nie sprzyjał również okres powojenny, co było spowodowane dominacją większych miast, głównie Oławy i Wrocławia. W latach 90. XX wieku dało się zauważyć wiele pozytywnych zmian. Bujny rozwój Jelcza-Laskowic rozpoczął się na początku XXI wieku. W 2001 roku powstała tu podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK", która znacznie wpłynęła na rozwój miasta i spowodowała, że do Jelcza-Laskowic zaczął napływać kapitał. Okazało się jednocześnie, że tereny mają duży potencjał, zarówno jeżeli chodzi o miejsca pod inwestycje przemysłowe i mieszkaniowe, a także jeżeli chodzi o kapitał ludzki. Podstrefa rozwija się bardzo szybko i zapewnia pracę również mieszkańcom okolicznych gmin. Na terenie miasta działa Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości promujący rozwój małych przedsiębiorców. Główny cel funduszu to wspieranie rozwoju mikroprzedsiębiorczości poprzez udostępnianie kapitału w formie pożyczek właścicielom małych firm.

 

REKLAMA

Dużym problemem z jakim musiały się zmierzyć władze były liczne podtopienia, które zdarzały się najczęściej na wiosnę, kiedy podnosił się poziom wody w Odrze. W 2010 roku miasto zostało dotknięte powodzią, wiele ulic i działek zostało zalanych. Powódź nie dotknęłaby mieszkańców, gdyby na czas powstał wał od strony miejscowości Lipki. Po wydarzeniach z 2010 roku rozpoczęto na szeroką skalę działania mające nie dopuścić do takich sytuacji w przyszłości. Inwestycja polega na modernizacji istniejącego wału zlokalizowanego na działkach obrębu Łęg i Jelcz, a także budowie nowych odcinków zamykających na początku i na końcu wału. Łączna długość grobli wraz z nowymi odcinkami wyniesie 5,6 kilometra. Wszystkie informacje o projekcie modernizacji dostępne są na stronie Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, który nadzoruje i odpowiada za tę inwestycję. Budowa wału pozwoli wyeliminować zagrożenie podtopieniami w przyszłości, co znacznie podniesie atrakcyjność miasteczka.

 

Wokół Jelcza-Laskowic, jak i na całej Nizinie Śląskiej rozpościerają się piękne lasy sosnowe i dębowe. Tereny zielone zlokalizowane niedaleko miasta świetnie nadają się do aktywnego wypoczynku: wycieczek rowerowych i turystyki pieszej. Natomiast na obszarze samego miasta znajdziemy krytą pływalnię, zabytkowe pałace i kościoły, jak również park. Pobyt w mieście to doskonały pomysł na spędzenie weekendu, do którego zachęca bliskość terenów zielonych i rozbudowana baza hotelarska. Komfortowe i dobrze urządzone hotele w atrakcyjnych cenach, jak na przykład Art Hotel, zapewnią nam wszystko, co potrzebne, aby spędzić miło kilka dni. Dla osób wolących jednak domowe warunki znajdą się także liczne pokoje w domkach jednorodzinnych, oferowanych przez mieszkańców.

 

Jelcz-Laskowice może być nie tylko miejscem na weekend, ale też na całe życie. Atrakcyjność miasta została zauważona przez firmę BudNest, która buduje tu domy w zabudowie bliźniaczej. Inwestycja nazywa się „Osiedle Leśne” i zlokalizowane jest przy ulicy Leśnej. W obrębie osiedla znajdzie się pięć domków z działkami o wielkości od 400 do ponad 600 mkw. W niedalekiej okolicy są również parki krajobrazowe podległe Nadleśnictwu Oława. Co ważne wszystkie działki znajdujące się w pobliżu nie mają statutu terenów zalewowych. Jelcz-Laskowice to znakomita alternatywa dla zatłoczonego Wrocławia i rozrastającej się Oławy. To znakomita alternatywa na spędzenie weekendu lub całego życia.

mk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA