Wraz z końcem 2014 roku mieszkańcy osiedli Łęg i Jelcz otrzymają wreszcie solidne zabezpieczenie przed ewentualnymi skutkami ulewnych deszczy. Wszystko za sprawą modernizacji i rozbudowy dotychczasowego wału przeciwpowodziowego, który ma ochronić ponad 8 tysięcy osób i 1740 hektarów terenu. Obwałowania zostaną również wydłużone poprzez budowę nowych odcinków na ich początku i końcu, m.in. przy drodze z Jelcza-Laskowic do Oławy. To dodatkowo podniesie bezpieczeństwo terenów, które w czasie powodzi w latach 1997 i 2010 znalazły się niemal całkowicie pod wodą.
Inwestycja została podzielona na trzy zadania. Obecnie równolegle realizowane są zadania numer 1 i 2, obejmujące budowę wału na odcinku od ulicy Oławskiej do Kolonijnej.
- Prowadzimy prace konstrukcyjno–budowlane i konstrukcyjno–inżynieryjne na odcinku nr 1, czyli przy ulicy Oławskiej i Leśnej oraz na odcinku nr 3 i 4, czyli od Stawu do ulicy Kolonijnej. Wykonywane są prace ziemne związane ze wznoszeniem i uszczelnieniem ścianką stalową korpusu wału przeciwpowodziowego – mówi Marek Kwiatkowski, z-ca dyrektora ds. inwestycji w Dolnośląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.
W ramach modernizacji wał w miejscach, gdzie jest to konieczne zostanie podwyższony do 4 m, a jego korona poszerzona do 3,5 m. Wzmocnieniu poddany będzie też nasyp, co ma poprawić stateczność obwałowań. Planowana jest również modernizacja dróg i wjazdów na koronę wału. Ponadto w części początkowej i końcowej zabezpieczenie przeciwpowodziowe zostanie wydłużone o 0,73 km. Wykonane zostanie także zamknięcie przeciwpowodziowe rzeki Młynówka Jelecka i podwyższenie muru oporowego na długości 0,32 km.
Do końca roku ma powstać kilkaset metrów zabezpieczenia. Prace prowadzi Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych "Eko-Wod" ze Świdnicy. Koszt inwestycji realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska wynosi około 24 mln złotych.
Rozpoczętej 1 września tego roku budowie obwałowań towarzyszy inwestycja firmy deweloperskiej BudNest „Osiedle Leśne”, czyli osiedla domów w zabudowie bliźniaczej oraz mieszkań z ogrodami. Doświadczenia z lat 1997 i 2010, kiedy to część podmiejskich terenów w Jelczu-Laskowicach w wyniku powodzi znalazła się pod wodą mogły budzić obawy potencjalnych inwestorów i nabywców nieruchomości. Dotyczy to głównie ewentualnych strat materialnych, jakie mogliby ponieść w przypadku powodzi. To już jednak przeszłość, ponieważ budowany obecnie wał przeciwpowodziowy zabezpieczy ten teren, podniesie jego atrakcyjność i sprawi, że coraz więcej działek budowlanych zapełni się budynkami.
- Przede wszystkim działka, na której powstaje „Osiedle Leśne” nie posiada statusu terenu zalewowego. Mamy na to pisemne potwierdzenie w postaci dokumentów wydanych przez Urząd Miasta i Gminy Jelcz Laskowice. Faktem jest, że został on dwa lata temu na kilka dni zalany, ale np. porównując sytuacje do Wrocławia, możemy wysunąć stwierdzenie, że prawie połowa Wrocławia to tereny zalewowe, bo w 1997 roku znalazły się tymczasowo pod wodą – podkreśla Jakub Fornal z działu sprzedaży i marketingu firmy BudNest.
Drugi argument to fakt, że osiedle nowoczesnych obiektów znajdzie się w bezpiecznej strefie pierwszego etapu modernizowanego i rozbudowywanego obecnie wału przeciwpowodziowego. W ten sposób inwestycja będzie zabezpieczona na wypadek podniesienia się poziomu wody w Młynówce Jeleckiej lub wystąpienia lokalnych podtopień na skutek intensywnych opadów.
Pięć dwulokalowych budynków powstaje według indywidualnego projektu opartego na tradycyjnej technologii i z materiałów, których jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Dodatkowo, nawet w przypadku mieszkań, zostaną wykonane ogrodzenia indywidualnych ogródków, tarasy i miejsca postojowe.
Na „Osiedlu Leśnym” rozpoczęto już budowę bliźniaków oznaczonych jako JL-3 i JL-5 oraz wylano fundament pod JL-1. Domy będą posiadały powierzchnię od 109,9 do 144,2 m kw. Ceny lokali trzy-, cztero- i pięciopokojowych na dwóch kondygnacjach w podstawowym i wysokim standardzie kształtują się na poziomie 249 – 399 tysięcy złotych brutto. Wszystkie budynki będą wyposażone w poddasza i tarasy. Przy domostwach znajdują się duże działki – od 419 do 615 m kw. Każdy teren będzie dodatkowo zabezpieczony ogrodzeniem z bramą wjazdową. Trzypokojowe parterowe mieszkanie z ogrodem znajdujące się na tym osiedlu będzie można nabyć już za 175 tys. zł brutto, także oferta zapowiada spore zmiany na jelczańskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Osiedle Leśne mieści się 25 km od rynku we Wrocławiu i jest dobrze skomunikowane ze stolicą Dolnego Śląska. Wkrótce zostanie też zakończony kolejny odcinek autostradowy, który połączy Jelcz-Laskowice z Wrocławiem. Czas przejazdu autem między tymi miastami wyniesie wtedy kilkanaście minut. Położenie osiedla w otoczeniu lasów i parków sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Może być ciekawą propozycją również dla osób starszych, które szukają lokum z spokojnej zielonej okolicy poza miastem.