DODAJ

Politechnika Wrocławska nadal zainteresowana lotniskiem w Oleśnicy

Oleśnica
Foto: pixbay.com (CC0 Public Domain)
Orzech
2017-01-14 23:14:14
Ministerstwo Obrony Narodowej w dalszym ciągu nie podjęło ostatecznych decyzji o przyszłości powojskowego lotniska w Oleśnicy. Wkrótce koncepcję zagospodarowania terenu ma przedstawić Politechnika Wrocławska, która nadal wyraża zainteresowanie utworzeniem na terenie oleśnickiego lotniska centrum badawczo-rozwojowego.

Z kolei miasto Oleśnica skłania się ku koncepcji wcielenie tych terenów do strefy ekonomicznej z przeznaczeniem dla średnich i dużych inwestorów. Włączenie terenu po dawnym lotnisku wojskowym do strefy ekonomicznej jest szansą do rozwoju miasta, a samym terenem lotniska w przeszłości było zainteresowanych już kilku potencjalnych inwestorów. Działka jest duża, płaska i dobrze skomunikowana.

Jednak Politechnika Wrocławska w dalszym ciągu chce, aby na miejscu powstał lotniczy ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie odbywałyby się badania naukowe w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki. Do tego prawdopodobnie doszłyby prace nad wykorzystywaniem ekologicznych źródeł energii. Potencjalny, nowy ośrodek badawczo-rozwojowy Politechniki Wrocławskiej miałby także służyć do testowania latających pojazdów bezzałogowych (dronów).

Kluczowe decyzje odnośnie przyszłości byłego lotniska wojskowego w Oleśnicy mają zapaść na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej. Urzędnicy czekają na konkretne, sprecyzowane plany Politechniki, a w oleśnickim ratuszu odbyło się spotkanie z przedstawicielami uczelni i Agencji Mienia Wojskowego. Na spotkaniu wspólnie ustalono, że w styczniu niejako ostatecznie Politechnika Wrocławska przedstawi swój plan zagospodarowania powojskowego lotniska w Oleśnicy.