Dwa wrocławskie obiekty powalczą o nagrodę „Mies van der Rohe Award”

Dwa wrocławskie obiekty powalczą o nagrodę „Mies van der Rohe Award”

REKLAMA

Muzeum Współczesne i Zintegrowany Wrocławski Węzeł Przesiadkowy znalazły się w gronie polskich realizacji nominowanych do tegorocznej nagrody „Mies van der Rohe Award”. W sumie o prestiżowe europejskie wyróżnienie architektoniczne powalczy 15 rodzimych obiektów.


Ideą nagrody imienia Miesa van der Rohe’a, przyznawanej od 1988 roku przez fundację z Barcelony oraz Unię Europejską co dwa lata, jest wyróżnienie obiektów, które oprócz względów estetycznych i innowacyjnych zastosowań technologicznych, wnoszą świeżość do kultury Starego Kontynentu i poprawiają jakość życia. Konkurs składa się z czterech etapów, a zwycięzca otrzyma 50 tys. euro oraz statuetkę w kształcie budynku Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku, którą zaprojektował Mies van der Rohe.

 

W tym roku Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz 5 ekspertów zaproszonych przez fundację Miesa van der Rohe’a zgłosiło do I etapu konkursu 15 polskich realizacji. Dwa lata temu było ich 12, a w 2009 roku – 8.

 

Przebudowa schronu na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław

Adaptacja 70-letniego schronu przeciwlotniczego projektu Richarda Konwiarza, mieszczącego się przy placu Strzegomskim, na siedzibę Muzeum rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku w towarzystwie wystawy „Zaczyna się we Wrocławiu” autorstwa Zbigniewa Gostomskiego. Wyremontowany sześciokondygnacyjny budynek zachował strukturę, zyskał dodatkowe przestrzenie dla wystaw czasowych, aktywności miejskiej oraz czasowych aranżacji prac młodych artystów, a na jego dachu znajduje się taras i szklana kubatura w kształcie cylindra z kawiarnią w środku.

 

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy Wrocław

Finalista konkursu „Życie w Architekturze” oraz kandydat do nagrody w kategorii „Transport” konkursu „World Architecture Festival 2012” został zaprojektowany przez wrocławską pracownię projektową Zbigniewa Maćkowa. Uznawany jest za nowatorskie rozwiązanie, które nie tylko ułatwia poruszanie się plątaniną dróg w obrębie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, ale również stanowi charakterystyczny element urbanistyczny miasta. Podkreśla się jego funkcjonalność połączoną z wysokimi walorami estetycznymi.

 

Artpunkt w Opolu

Oddany do użytku w 2010 roku budynek Centrum Edukacji Artystycznej mieści w sobie bibliotekę z czytelnią oraz wielofunkcyjne pracownie. Przebudowana kamienica z lat 60., która w momencie rozpoczęcia prac budowlanych znajdowała się w ruinie, dziś jest klasyczną bryłą pokrytą białym tynkiem, która w słońcu przypomina komputerową projekcję.

 

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Pełni funkcję wystawienniczo-edukacyjną. Może być miejscem ekspozycji, warsztatów, prelekcji oraz zajęć szkolnych poświęconych geologii czy rezerwatowi przyrody Wietrzna. Z założenia pawilon z geometrycznym dachem pokrytym zielenią ma stanowić harmonijną całość z otaczającą go przyrodą. W budynku zastosowano proekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania i klimatyzacji – pompy powietrza. Stowarzyszenie Architektów Polskich uznało go za najlepszy obiekt architektoniczny 2011 roku.

 

REKLAMA

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Zdobywca nagrody Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektonicznego XXI wieku w naszym kraju. Katowicki budynek został również okrzyknięty „Bryłą Roku 2011” w V edycji konkursu portalu bryla.pl oraz jednym ze 101 najciekawszych obiektów minionej dekady. Wspólna inwestycja katowickich uczelni wyższych – Śląskiego i Ekonomicznego to trzykondygnacyjny gmach wyróżniający się rudawą elewacją i tysiącem okien.

 

Dom Autorodzinny

Dom jednorodzinny projektu pracowni Roberta Koniecznego przykuwa uwagę garażem, który stanowi centralne i reprezentatywne miejsce budynku. Pokryty zielenią i ograniczony ścianami wjazd, znajduje się nad poziomem ogrodu i tworzy tunel, który prowadzi bezpośrednio do domu. Dodatkowo droga dojazdowa została połączona z galerią, w której auto stanowi jedną z ekspozycji.

 

Dom Handlowy Wolf Bracka w Warszawie

Jego lokalizacja, na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Brackiej to próba powrotu do 20-lecia międzywojennego, kiedy w tym miejscu prężnie rozwijał się handel najlepszych polskich i międzynarodowych marek. Czteropiętrowy vitKac to nowoczesny dom mody z luksusowymi markami typu Gucci, Bottega Veneta, Giorgio Armani, Micheal Kors, D&G, Stella McCartney i największym w Polsce salonem firmy Diesel. W obiekcie projektu Kuryłowicz & Associates znajdują się również delikatesy, ośrodek spa, restauracja oraz vinoteka.

 

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Krakowski obiekt wpisuje się w trend adaptacji przestrzeni industrialnych na potrzeby współczesnej sztuki. Rewitalizacja terenów dawnej Fabryki Schindlera przy ulicy Lipowej 4 pochłonęła 70 mln złotych, z czego 35 mln złotych pochodziło ze środków unijnych. MOCAK, oddany do użytku w maju 2011 roku, ma 10 tys. m kw. powierzchni i składa się z sześciu zmodernizowanych i jednego nowego budynku.

 

Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach pod Warszawą

Ponad trzydziestoletnie Muzeum zostało rozebrane, a teren wokół niego zmodernizowany. Obecne Muzeum Miejsce Pamięci w podwarszawskich Palmirach to obiekt łączący na 1100 m kw. dwie sfery – ekspozycyjną i administracyjną z zapleczem techniczno-sanitarnym. Nowa ekspozycja Muzeum dotyczy egzekucji z lat 1939-1943 w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz wydarzeniom z II wojny światowej.

 

Ponadto nominację otrzymały również: Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, budynek Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim projektu Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz, 19. Dzielnica w Warszawie autorstwa JEMS Architekci, Osiedle Słoneczne Tarasy w Lanckoronie stworzone z myślą o powodzianach, modernizacja dworca Warszawa Centralna oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

 

Który z tych obiektów Waszym zdaniem ma największą szansę na prestiżową nagrodę? Typujcie zwycięzcę na fanpage’u Investmap.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA