DODAJ

Europejski Kongres Gospodarczy: innowacyjność receptą na lepszą przyszłość

Budynki użyteczności publicznej / Katowice
Europejski Kongres Gospodarczy: innowacyjność
graviteo
2015-04-21 11:24:15

Innowacyjność i konkurencyjność, te dwa terminy nadają ton debacie w ramach siódmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


 


Gościem sesji inauguracyjnej był prezydent RP Bronisław Komorowski, który przedstawił swoje propozycje dotyczące wsparcia i rozwoju innowacyjnej gospodarki. ,,To miejsce, w którym się spotykamy, jest dobrą ilustracją osiągnięć Polski w ramach członkostwa w Unii Europejskiej - prezydent Komorowski nawiązał w ten sposób do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie odbywają się wszystkie spotkania. - Rozwój ekonomiczny Polski jest cząstką rozwoju unijnej gospodarki, a w jej interesie jest ciągły rozwój i wspieranie innowacyjności. To innowacyjność jest kluczem do budowania konkurencyjności i nie da się tego dokonać tylko w oparciu o niskie koszty pracy. To wymóg nowoczesności" - akcentował Bronisław Komorowski.


 


Tematem przewodnim sesji inauguracyjnej był wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej, który ma odsunąć widmo stagnacji. Wśród innych kwestii poruszanych w ramach paneli tematycznych znalazły się także m.in. rola państwa w gospodarce, energetyka i gospodarka niskoemisyjna, rynek pracy, innowacje oraz nowe kierunki globalnej gospodarki. Istotny akcent tej edycji kongresu został położony na udział młodych ludzi w kształtowaniu przyszłości Europy.


 


,,Cieszę się, że po raz pierwszy młodzi ludzie będą brali tak aktywny udział w ramach kongresu. Chcemy, by wiedzieli o tym, że myślimy o ich przyszłości i będziemy zabiegać, by nie opuszczali swoich regionów. By tak się stało, trzeba dać im szanse na nowe perspektywy i nowe miejsca pracy" - przekonywał Jerzy Buzek.


 


Gości kongresu przywitał Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. ,,Mamy dwie nadzieje związane z tegorocznym kongresem. Reindustrializacja i plan dla Śląska, nad którym pracowaliśmy w ostatnich miesiącach, dają nam nadzieję, że ten proces nie będzie prowadził do ograniczenia możliwości, a wręcz przeciwnie - otworzy przed nami nowe. Wciąż szukamy odpowiedzi, jaka jest nasza rola na mapie gospodarczej Europy, ale w trakcie tej dyskusji o gospodarce nie możemy zapominać o człowieku, on jest ważniejszy niż liczby i wskaźniki ekonomiczne" - podkreślał marszałek Wojciech Saługa.


 


Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się już po raz siódmy i potrwa do środy 22 kwietnia. W panelach dyskusyjnych, obok przedstawicieli świata nauki, biznesu i kultury, uczestniczą członkowie Zarządu Województwa Śląskiego.


 


Źródło: UMWŚ