DODAJ

Kraków: W Kantorowicach powstaje ekologiczny Klub Kultury

Budynki użyteczności publicznej / Kraków
Kraków: W Kantorowicach powstaje
Damian Daraż
2018-03-04 21:58:09
Zarząd Inwestycji Miejskich realizuje w Nowej Hucie obiekt kulturalny zaprojektowany jako budynek pasywny. Mieszkańcy Kantorowic będą mogli skorzystać z ofert edukacyjno-kulturalnych w drugiej połowie tego roku.

Prace budowlane przy wznoszeniu obiektu kulturalnego są już na półmetku. W Kantorowicach przy ulicy Zakole powstaje budynek kulturalny o nazwie Klub Kultury Kantorowice.

Obiekt powstaje na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. Głównym wykonawcą jest firma budowlana Murkrak z Krakowa.

Budynek zaprojektowany został przez Pracownię Projektową Perspektywa współpracując z biurem projektowym Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Współpraca zrodziła proekologiczny projekt przyszłego obiektu. Budynek Klubu Kultury powstaje w technologi pasywnej, o najwyższym komforcie termicznym z wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącą maksymalnie 15 kWh/mkw./rok. Przeciętny budynek energooszczędny potrzebuje 60 kWh/mkw. przez rok. Ponadto obiekt ma być funkcjonalny, tani w utrzymaniu oraz przyjaznym dla środowiska.

Budynek podzielony jest na dwie części przestrzenne, niższą prostopadłościenną, w której znajda się wszystkie pomieszczenia niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania obiektu kulturalnego – zaplecze administracyjne, dwie małe salki, szatnia, sanitariaty, magazyn, zaplecze techniczne, korytarze. Wyższa część obiektu ma bryłę skośnego dachu dwuspadowego, na którym zamontowane zostaną panele do pozyskiwania energii słonecznej od strony południowej. Ta część budynku przeznaczona zostanie na salę wielofunkcyjną o powierzchni 155,48 mkw. z możliwością podziału na dwie mniejsze.  

Inwestycja realizowana jest przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie w ramach programu budowy osiedlowych domów kultury. W planach ZIM na przyszłe lata jest budowa Centrum Ruczaj, przy ulicy Przyzby, oraz Domu Kultury Płaszów, przy ulicy Koszykarskiej.