DODAJ

Wieżowiec w połowie "wypatroszony"

Biura / Kraków
Wieżowiec w połowie "wypatroszony"
Damian Daraż
2017-04-20 19:52:17
Skuwanie betonowych elementów "szkieletora" potrwa jeszcze dwa miesiące. Aktualnie pracownicy skuwają beton na czternastym piętrze wieżowca, a we wrześniu rozpocznie się budowa zupełnie innego obiektu: "Unity Tower".

Prace nad rozbiórką betonowych elementów wieżowca trwają w najlepsze, choć ukrywa się pod wielkim banerem, da się jednak zauważyć jak bardzo schudł i zmalał o około siedem metrów. Prace rozbiórkowe są już na półmetku.

Widać gołym okiem, że wieża jest tymczasowo niższa, ponieważ całkowicie zdemontowane zostały jej dwie ostatnie kondygnacje – mówi na łamach Dziennika Polskiego Jakub Wazowicz z firmy GD&K Group, która jest współwłaścicielem obiektu.

Gdy wieżowiec powstawał planowano, by dwa najwyższe piętra pełniły funkcję techniczną.

Obecne już takiego rozwiązania się nie stosuje. Windy mają maszynownie w podziemiach albo na małej przestrzeni w górnej części obiektów. Dlatego te kondygnacje zdemontowaliśmy tłumaczy Jakub Wazowicz.

Pozostałe kondygnacje wieżowca nie są już całkowicie demontowane, tylko "patroszone". Głównie prace polegają na skuwaniu betonowych elementów budynku, tak aby pozostał tylko stalowy jego szkielet. Likwidowane są znajdujące w wieżowcu szyby windowe, stropy oraz klatki schodowe, które nie spełniają już obecnych standardów. 

Jesteśmy w połowie tych robót rozbiórkowych. Obecnie pracepostępujące od góry na dółprowadzone są na czternastym piętrze (łącznie było ich 27). Planujemy, że zakończą się w czerwcu – tłumaczy Jakub Wazowicz.

Skuwanie betonowych elementów, zgodnie z pierwotnymi założeniami firmy GD&K miały rozpocząć się po koniec 2016 roku. Pojawiły się jednak problemy związane z montażem na wieżowcu baneru chroniącego sąsiadów "szkieletora" przed kurzem i pyłem unoszącym się podczas rozbiórki. Ramy mocujące, które utrzymywały zawieszone wcześniej na wieżowcu reklamy, okazały się zbyt słabe dla nowych osłon i należało je wymienić. Ostatecznie skuwanie "szkieletora" rozpoczęło się w styczniu 2017 roku.

Faktycznie planowaliśmy, że prace zakończą się nieco wcześniej, czyli mniej więcej w maju, ale ostatecznie będzie to w czerwcu, więc opóźnienie nie jest duże i nie wpłynie na termin zakończenia całej inwestycji – podkreśla Jakub Wazowicz.

Zaraz po zakończeniu prac rozbiórkowych i patroszeniu wieżowca, mają rozpocząć się przygotowania do budowy nowego kompleksu budynków. Przez okres wakacji wykonawca inwestycji (na którego wyłonienie trwa obecnie przetarg) będzie miał czas na przygotowanie placu budowy, zaplecza technicznego, równocześnie tworzone będą instalacje podziemne.

Fizycznie budowa nowego wieżowca rozpocznie się we wrześniu – precyzuje Jakub Wazowicz z GD&K.

Niedokończony od roku 1979 wieżowiec, przekształcony zostanie w ekskluzywny biurowiec Unity Tower (Wieża Jedności). Po dobudowaniu górnych kondygnacji – dwie najwyższe będą pełnić funkcje tarasów widokowych i mają być ogólnodostępne, wysokość nowego obiektu wyniesie 102,5 metra, czyli około 10 metrów więcej niż obecnie.

W sąsiedztwie wieżowca wzniesione zostaną też mniejsze biurowce, apartamentowiec oraz hotel, na który została już podpisana umowa z Radisson Red.

Ta ogromna inwestycja ma się zakończyć w 2019 roku, pierwsze elementy tego kompleksu będą oddawane do użytku w styczniu i lutym. Główny element całego kompleksu zostanie oddany do użytku jako ostatni, otwarcie zaplanowane jest na listopad lub grudzień 2019 roku.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na kwotę ok. 430 milionów zł.