DODAJ

Przebudowa dworca w Kostrzynie zakończona

lubuskie
Przebudowa dworca w Kostrzynie
Kajtman
2014-10-27 14:00:45

Bezpieczny, komfortowy i odnowiony z dbałością o detale, taki po przebudowie jest dworzec w Kostrzynie nad Odrą. Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły jego przebudowę.


 


Głównym celem kompleksowej przebudowy była poprawa komfortu korzystania przez podróżnych z dworca, bezpieczeństwa, estetyki i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Historyczny blask z II połowy XIX wieku odzyskała elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi.


 


Odnowiono wszystkie pomieszczenia związane z obsługą podróżnych – hol, kasy biletowe, toalety, a także komercyjne. Na parterze budynku podróżni mogą skorzystać z saloniku prasowego, kantoru, lokalu gastronomicznego oraz sklepu obuwniczego. Na piętrze dworca zlokalizowano przestrzeń biurową, gdzie znajdą się posterunek SOK i pomieszczenia jednego z przewoźników kolejowych. 


 


Dzięki inwestycji dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier architektonicznych, dostosowanie toalet i zamontowanie wind. Zamontowano nowe systemy informacji głosowej podróżnych i wizualnej (tablice z piktogramami). Na dworcu i w jego otoczeniu będzie również bezpieczniej, bo zainstalowano na nim nowoczesny system monitoringu. Inwestycja objęła również remont dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji.


 


Wartość inwestycji to 7,7 miliona złotych netto. Była ona finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. 


 


Dworzec w Kostrzynie nad Odrą został wzniesiony w latach 1872-1874 według projektu Eduarda Roemera. Jest to jeden z dwóch dwupoziomowych dworców w Polsce (perony znajdują się w poziomie parteru i pierwszego piętra budynku). Modernizacja drugiego, znajdującego się w Kępnie, zakończyła się w grudniu ubiegłego roku.