DODAJ

Deweloperzy w życiowej formie

Polska
Deweloperzy w życiowej formie
Kajtman
2015-10-19 13:04:01
Czołowe spółki deweloperskie wykręcają życiowe wyniki pod względem liczby sprzedanych mieszkań. Po trzech kwartałach br. aż 8 spółek deweloperskich może pochwalić się sprzedażą w tym roku w wysokości ponad 1 000 mieszkań. Zdecydowana większość spółek może pochwalić się dwucyfrowym wzrostem liczby sprzedanych mieszkań względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Wagi tym osiągnięciom dodaje fakt, iż bazą do porównania był najlepszy okres od czasu boomu.

Największy progres zanotował wrocławski deweloper Vantage Development. W trzech pierwszych kwartałach 2015 r. wymieniona spółka zdołała wręcz potroić osiągnięty rok wcześniej rezultat. Trzeba jednak dodać, iż w gronie prezentowanych firm startowała ona z najniższego pułapu, a dodatkowo niemal jedna trzecia sprzedanych mieszkań trafiła do Funduszu Mieszkań na Wynajem. Pozostałe spółki zanotowały rok do roku wzrost liczby sprzedanych mieszkań od 12,7% (liderujący Robyg) do 53,3% (Atal).

Warto pamiętać, iż w ścisłej czołówce deweloperów znajdzie się bez wątpienia także Murapol, który celowo nie został uwzględniony na poniższym wykresie. Najświeższe dostępne dane opublikowane przez spółkę dotyczą bowiem I półrocza 2015 r.   

Wyjątkiem potwierdzającym regułę okazał się tym razem Marvipol, który sprzedał mniej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek rok do roku sięgnął 20%. Spółka liczy na poprawę wyniku w końcówce roku dzięki niedawno wprowadzonemu do sprzedaży kolejnemu etapowi nowej inwestycji Central Park Ursynów. Są na to realne szanse, gdyż wrzesień okazał się dla spółki najlepszym w całym 2015 r. miesiącem pod względem sprzedaży.

Grupa Emmerson S.A.