DODAJ

Funkcjonalność i estetyka – przestrzeń wspólna na nowoczesnych osiedlach

Polska
Funkcjonalność i estetyka –
Kajtman
2016-10-28 13:14:43
Osoby myślące o zakupie swojego mieszkania coraz częściej przykładają uwagę nie tylko do czynników i parametrów charakteryzujących sam lokal, lecz także do projektu osiedla i udogodnień, jakie oferuje cała inwestycja. Deweloperzy dostosowują swoją ofertę do potrzeb współczesnego mieszkańca. Budując osiedla dbają o to, aby ich inwestycje były estetyczne i podnosiły jakość życia przyszłych właścicieli lokali.

Szare i nieciekawe blokowiska przeszły do historii. Deweloperzy dostrzegają, że mieszkańcy poszukują lokali na inwestycjach, które są po prostu ładne. Współczesne osiedla często intrygują zastosowaniem pomysłowych rozwiązań architektonicznych i przyjemnymi dla oka fasadami budynków, eleganckimi klatkami schodowymi. – Nasi klienci chcą czuć się dobrze na swoim osiedlu. Względy estetyczne i architektura inwestycji odgrywają coraz ważniejszą rolę w procesie zakupu mieszkania. Jako deweloperzy dostrzegamy owe potrzeby i dbamy o to, by nasze osiedla były nie tylko funkcjonalne, ale też wizualnie atrakcyjne. Silnie wyodrębniona estetyka podnosi prestiż i dodaje charakteru inwestycji. Dla mieszkańców jest z kolei powodem do dumy – mówi Bogusław Zieliński, prezes zarządu firmy Blockpol, zrzeszonej we wrocławskim oddziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Pamiętajmy też, że ładne osiedle to nie tylko fasady i elewacja, lecz także atrakcyjne przestrzenie wspólne. Na inwestycji, na której znajdują się uporządkowane fragmenty zieleni czy designerskie latarnie lub ławki mieszka się o wiele przyjemniej – dodaje Bogusław Zieliński.

Rozwiązania estetyczne na współczesnych osiedlach coraz częściej łączone są z funkcjonalnością przestrzeni wspólnych. Standardem na inwestycjach stały się atrakcyjne wizualnie fragmenty zieleni i miejsca przeznaczone do relaksu. Przemyślany układ i umiejscowienie małej architektury, zadaszeń, placów zabaw czy podświetlanych alejek stwarza mieszkańcom możliwość odpoczynku i rekreacji. Oceniając osiedle, klienci deweloperów zwracają też szczególną uwagę na udogodnienia pomagające im w codziennym życiu. To niezwykle istotny czynnik wpływający na decyzję o zakupie mieszkania.

– Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, uwzględniając w projekcie osiedli rozwiązania, które podnoszą jakość życia mieszkańców. Inwestycje często posiadają podziemne parkingi, rowerownie czy cichobieżne windy. Standardem stają się również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dziecięcych wózków. Bardzo często w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców osiedla są ogrodzone, wyposażone w wideodomofony, monitoring oraz przygotowane do całodobowej ochrony – mówi Krzysztof Suskiewicz, prezes zarządu zrzeszonej w PZFD Wrocław firmy mLocum S.A.

Korzyści płynących z owych udogodnień nie sposób przecenić. Podziemne parkingi pozwalają wygodnie dostać się do domu z zakupami i zaoszczędzić czas, który przeznaczylibyśmy zimą na odśnieżanie samochodu. Z kolei schowki na rowery to często nie jedyne udogodnienie dla amatorów ekologicznych środków transportu. Na terenach wielu inwestycji tworzone są ścieżki przeznaczone dla jednośladów. Z myślą o zapewnieniu mieszkańcom dostępu do podstawowych usług i produktów wielu deweloperów tworzy na swoich inwestycjach także lokale usługowe dostosowane do potrzeb małych przedsiębiorstw i sklepów.

Inwestycje budowane przez deweloperów charakteryzują się coraz wyższym standardem. Co krzepiące, projektowe rozwiązania wynikają z bacznej obserwacji rynku i wsłuchiwania się w potrzeby klientów. Funkcjonalne udogodnienia stosowane w projektach inwestycji odpowiadają na wiele podstawowych potrzeb mieszkańców osiedli. Jednak jak mówi Mirosław Jakubiak, prezes firmy Temar Deweloper, zrzeszonej w PZFD Wrocław, mądrze zaprojektowana przestrzeń wspólna może przynieść im również nieco mniej oczywiste – choć ogromnie istotne – korzyści. – Należy pamiętać, że osiedla to nie tylko wygodne mieszkania i atrakcyjna zabudowa. Jako deweloperzy musimy pamiętać o funkcji społecznej naszych inwestycji. Dobrze zaprojektowane osiedle powinno sprzyjać zacieśnianiu relacji sąsiedzkich i rodzinnych. Tworzenie przestrzeni wspólnych takich jak skwery z ławkami czy place zabaw sprzyja kształtowaniu się silnych lokalnych społeczności – czynnika mającego pozytywny wpływ nie tylko na życie mieszkańców, ale też rozwój całego miasta – mówi Mirosław Jakubiak.