DODAJ

Gdzie deweloperzy oferują największy udział mieszkań gotowych do odbioru?

Polska
Gdzie deweloperzy oferują największy
Kajtman
2015-07-24 19:20:39
Liczba mieszkań gotowych do odbioru zmienia się wraz z trendami na rynku nieruchomości. Wysokość udziału mieszkań gotowych w całej ofercie może świadczyć o tym, jaka koniunktura panuje na rynku nieruchomości.

W minionym kwartale we wszystkich analizowanych miastach udział mieszkań gotowych do odbioru pozostawał na niskim poziomie, nieprzekraczającym 30%. Powodem była bardzo dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy rozpoczęli wiele nowych inwestycji oraz kontynuowali te wprowadzone kwartał wcześniej. Dla niektórych miast II kwartał 2015 r. był nawet rekordowy pod względem liczby nowo wprowadzonych mieszkań do oferty. To sprawiło, że przy stałej, a nawet malejącej liczbie mieszkań ukończonych ich udział w całej ofercie uległ zmniejszeniu. W każdym mieście można jednak wskazać dzielnice, w których odsetek mieszkań gotowych jest większy niż w pozostałych.

Największy udział mieszkań gotowych w analizowanym kwartale zaobserwowano w Katowicach. Zespół Dzielnic Zachodnich, na który składają się Brynów, Ligota, Ligota-Panewniki oraz Panewniki posiadał w ofercie aż 96% mieszkań ukończonych. Nie był to jednak wynik reprezentatywny dla całego miasta. W pozostałych dzielnicach udział mieszkań gotowych był zdecydowanie niższy.

Na drugim miejscu znalazła się warszawska dzielnica Śródmieście z wynikiem powyżej 70%. Tutaj powodem tak wysokiego udziału mieszkań gotowych są inwestycje o charakterze apartamentowym, oferowane w cenach zdecydowanie powyżej średniej. Tego typu projekty z reguły utrzymują się na rynku dłużej niż inwestycje z segmentu popularnego, ponieważ popyt na nie jest ograniczony. Dodatkowo nabywcy apartamentów przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wolą na żywo obejrzeć lokal, którym są zainteresowani.

Znacznie mniejszy udział mieszkań gotowych w ofercie zanotowała południowa część Krakowa – dawna dzielnica Podgórze. Składa się ona z kilku obecnych dzielnic administracyjnych: Dębniki, Podgórze, Łagiewniki – Borek Fałęcki, Wola Duchacka, Swoszowice oraz Bieżanów – Prokocim. Według szacunków ukończone lokale stanowiły około 26% dostępnej tam podaży, przy czym w całym mieście udział takich mieszkań wyniósł niewiele ponad 22%.

W pozostałych miastach dzielnice z największym udziałem mieszkań gotowych do odbioru uzyskały wartości z przedziału 30-50%. 

Analizując udziały mieszkań gotowych do odbioru w poszczególnych miastach można dojść do wniosku, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest bardzo dobra. Dzięki utrzymującemu się na wysokim poziomie popytowi na mieszkania, deweloperzy śmiało realizują kolejne inwestycje, zwiększając w swojej ofercie liczbę mieszkań będących w budowie. Z drugiej strony zdeterminowane osoby znajdą propozycje zakupu lokalu w już ukończonych budynkach.