DODAJ

Statuetka Quadro za biurowiec PIXEL

Poznań
Statuetka Quadro za biurowiec
Kajtman
2013-10-28 16:28:40

Piętnasta w historii konkursu statuetka Jana Baptysty Quadro wręczona. Laureatem nagrody została pracownia JEMS Architekci, odpowiedzialna za projekt budynku biurowego PIXEL. Jury uznało, że koncepcja biurowca jest najlepszą, a zarazem pozytywnie zaskakującą realizację architektoniczną jaka w minionym roku powstała w Poznaniu.


 


Tradycyjnie już uroczystość wręczenia statuetki odbyła się w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza. Tegoroczna nagroda trafiła do pracowni JEMS Architekci. Wręczył ją wiceprezydent miasta Poznania Jerzy Stępień. Zespół projektowy PIXEL'a tworzyli: Olgierd Jagiełło, Paweł Natkaniec, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Przy projekcie współpracowali również: Izabela Leple-Migdalska, Max Potapow, Karol Olechnicki, Piotra Waleszkiewicz, Anna Walewska.Do konkursu zgłoszonych zostało dziewiętnaście obiektów oddanych do użytku w Poznaniu w 2012 roku. To największa liczba w piętnastoletniej historii tej nagrody. Dlaczego kapituła konkursu na najlepszą realizację w Poznaniu uhonorowała właśnie ten obiekt? – Kiedy wydawać by się mogło, że w Poznaniu, w kategorii budynków biurowych wszystko zostało już powiedziane, zrealizowano budynek PIXEL. Obiekt wyróżniający się w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zaprezentowana przez biuro JEMS Architekci koncepcja zabudowy nadaje zupełnie nową w naszym mieście, pozytywnie zaskakującą formę przestrzenną – mówi Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje S.A. i przewodniczący Jury. – Mamy nadzieję, że ta inwestycja będzie impulsem do powstawania kolejnych śmiałych realizacji architektonicznych, które wzbogacą istniejącą tkankę miejską – dodaje.Nagrodzona inwestycja jest pierwszym z pięciu ekologicznym obiektów w ramach parku biurowców PIXEL. Budynek ma łącznie 10 kondygnacji – 3 podziemne oraz 7 naziemnych. By ograniczyć energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń, zaprojektowano elewację tak, by ta wpuszczała do wnętrza maksymalnie dużo naturalnego światła. Fasada PIXEL’a od strony ulicy Grunwaldzkiej jest bardzo klasyczna i niemal całkowicie przeszklona. Natomiast od drugiej, wewnętrznej strony, architekci zaprojektowali fasadę składającą się z wystających sześcianów. Powstała między nimi przestrzeń została wypełniona drewnem i zielenią. Wszystko to sprawia wrażenie jakby elewacja budynku przypominała stos poukładanych pudełek. Pracownicy biurowca mogą korzystać z ogólnodostępnych tarasów i ogródków na dachach. Przy budynku zaprojektowano parkingi rowerowe, a w samym obiekcie znalazło się także miejsce na restaurację i przedszkole dla dzieci pracowników.


 


Ubiegłorocznym laureatem konkursu był autor projektu Murawa Office Park, Wojciech Grabianowski. W poprzednich latach najlepszymi realizacjami architektonicznymi w Poznaniu były między innymi Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997) oraz Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (projektu Jacka Bułata).