DODAJ

Program ,,Mieszkanie dla Młodych" na wspólnej konferencji MTBiGM i MRR

Program ,,Mieszkanie dla Młodych"
graviteo
2012-10-15 17:48:25

14 października br., w związku z II expose Premiera, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka i Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

Podczas konferencji Minister Sławomir Nowak przedstawił założenia nowego programu ,,Mieszkanie dla Młodych" oraz plany budowy dróg i modernizacji kolei.Przygotowaliśmy w Ministerstwie TBiGM nowe narzędzie, które będzie wspierało młode Polki i młodych Polaków w celu zakupu pierwszego własnego mieszkania. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważnym elementem z punktu widzenia planowania rodziny jest posiadanie własnego mieszkania
- powiedział Minister Sławomir Nowak podczas prezentacji programu ,,Mieszkanie dla Młodych" (MdM). Program wsparcia przy zaciąganiu kredytu na zakup pierwszego mieszkania zastąpi kończący się w bieżącym roku program ,,Rodzina na swoim". Minister podkreślił, że MdM to kolejny element polityki prorodzinnej Rządu, obok wydłużenia urlopów macierzyńskich i innych narzędzi wsparcia rodzinyMdM będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli. Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Dopłatą zostanie objęte 50 m2 mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m2.

Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. Minister podkreślił, że program MdM zawiera ,,komponent prorodzinny" i tym różni się od wygaszanego programu ,,Rodzina na swoim". 

Minister Nowak dodał, że chciałby, aby MdM wszedł w życie od połowy 2013 r. Początkowe koszty programu przewidywane są na poziomie  600 - 700 mln zł rocznie. Z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie.

Wydatki na modernizację i rewitalizację kolei
w latach 2013-2015 wyniosą ponad 30 mld zł. Inwestycje w linie kolejowe to 26,5 mld zł, środki na nowoczesny tabor wyniosą 3,5 mld zł, natomiast na remonty dworców kolejowych trafi 1 mld zł.

Kończymy modernizację kluczowego połączenia północ-południe, linii E-65, żeby w 2014 r. nowymi pociągami Pendolino móc pojechać z prędkością 160 do 220 km z Gdańska do Krakowa i do Katowic
- powiedział na konferencji prasowej Minister Sławomir Nowak.


Minister dodał, że latach 2008-2011 modernizowano ok. 600 km linii kolejowych rocznie; w roku 2012 modernizowanych jest już tysiąc kilometrów linii, a w latach 2013-2015 będzie to ponad 1300 km linii rocznie.W latach 2012-2015 na autostrady i drogi krajowe ma trafić 43 mld zł. Do końca 2015 roku oddanych zostanie 474 km autostrad i 335 km dróg ekspresowych. Minister podkreślił, że w następnych latach rozpisane zostaną kolejne przetargi m.in. na dokończenie autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice, na dokończenie ekspresowej obwodnicy Poznania, S7 między Krakowem a Warszawą. Do 2014 roku zostanie oddana do ruchu cała autostrada A4, w 2016 roku kierowcy powinni przejechać całą autostradą A1 z północy na południe.

Na konferencji prasowej Minister Sławomir Nowak podsumował działalność resortu w 2012 roku. W obszarze modernizacji kolei poinformował o:

  • Wyremontowaniu 450 km linii kolejowych,

  • Naprawie 609 wagonów,

  • Naprawie 85 lokomotyw,

  • Przebudowie 29 dworców.


Minister Nowak poinformował także, że w 2012 r. oddano do ruchu 348 km dróg ekspresowych i autostrad. Zmodernizowano i rozbudowano 6 lotnisk, oddano nowe lotnisko w Modlinie. Sławomir Nowak przedstawił informację o trwających pracach nad uproszczeniem przepisów budowlanych: nowym prawie budowlanym i nowym kodeksie budowlanym.