DODAJ

Toruń: Stary Browar wpisany na listę zabytków

Toruń
Toruń: Stary Browar wpisany
Klaudia Nowicka
2018-02-16 14:29:59
Po złożeniu wniosku przez stowarzyszenie Czas Mieszkańców, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował, że Stary Browar w Toruniu zostanie wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Budowla powstała w XIX wieku. W ostatnich latach w budynku chciano zaadaptować hotel, lecz plany nie zostały zrealizowane, m.in. z powodu śmierci inwestora w 2013 roku. Obiekt trafił w posiadanie innego prywatnego właściciela. Mijały lata, a właściciel nie zajmował się wymaganym remontem, dlatego budynek doprowadzono do bardzo złego stanu. Czas Mieszkańców starał się o dopisanie go do rejestru zabytków, aby nie dopuścić do jego wyburzenia lub rozbiórki. 

Sambor Gawiński – Wojewódzki Konserwator Zabytków – przeanalizował stan i historię Browaru. Po wszystkim stwierdził, że obiekt jest utrwalonym akcentem miasta z dodatkową wartością architektoniczną uzyskaną za pomocą ceglanej elewacji. Stary Browar jest świadectwem historii toruńskiego przemysłu i budynek może służyć badaniom naukowym. Wszystkie te czynniki wpłynęły na pozytywne rozpatrzenie wniosku stowarzyszenia przez Konserwatora.

google maps