Wrocław: Najstarsza kamienica przy Piłsudskiego zbyt droga? Teatr Capitol znów poszuka kupcafot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Najstarsza kamienica przy Piłsudskiego zbyt droga? Teatr Capitol znów poszuka kupca

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Dawna, zabytkowa siedziba przewodniczącego Śląskiego Sejmiku Krajowego miała zmienić właściciela za blisko 10 mln zł netto. – W ostatnim okresie za podobną cenę można było nabyć dużo atrakcyjniejsze nieruchomości – komentuje ekspert. Wrocławski teatr już planuje ponowienie przetargu.
Termin składania pisemnych ofert w przetargu na sprzedaż nieruchomości przy ul. Piłsudskiego 70/72 i 72a minął 10 października ubiegłego roku. Nie zgłosił się nikt chętny.
Decyzji o ogłoszeniu nowego przetargu można się spodziewać po kwietniu 2019 roku. Rozważana jest też zmiana warunków – wyjaśnia nam Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego Capitol.
Na ofertę składają się prawa: użytkowania wieczystego działek nr 22/1 i 23/1 o łącznej powierzchni 1162 mkw. oraz własności trzech dwu- i trzykondygnacyjnych, podpiwniczonych budynków o pow. użytkowej w sumie 1649,26 mkw. i środków trwałych (wartych 18 tys. 220 zł, w tym 24-ramienny żyrandol blisko 3 tys. zł). Cena wywoławcza wynosiła 9 mln zł netto. Potencjalny nowy właściciel wyłoniony w przetargu musiałby podpisać z teatrem umowę najmu części pomieszczeń o łącznej powierzchni 663 mkw. za 1 zł miesięcznie do 30 czerwca 2019 roku.
fot. Mariusz Bartodziej

"Cena zbyt wysoka"

Zdaniem Damiana Zarzyckiego z Kancelarii Rzeczoznawców Aedium cena wywoławcza była zbyt wysoka. – Nieruchomość ma bardzo ograniczoną funkcjonalność. Przede wszystkim jest obciążona służebnością gruntową, polegającą na prawie przechodu i przejazdu na rzecz właścicieli sąsiednich nieruchomości. Dodatkowo brak witryn i wejścia od strony ulicy praktycznie wyklucza funkcję handlową.
Damian Zarzycki dodaje, że dla przyszłego właściciela dużym obciążeniem mogą być opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Ponadto będzie mu trudno dostosować stary, wpisany do rejestru zabytków budynek do wysokich wymagań najemców.
Od dobrych kilkunastu lata widać stałą tendencję przenoszenia się najemców do nowoczesnych obiektów biurowych. W ostatnim okresie za podobną cenę można było nabyć dużo atrakcyjniejsze nieruchomości, na przykład przy ulicy Szewskiej 3, czy placu Teatralnym 3 – mówi Zarzycki.
REKLAMA
fot. Mariusz Bartodziej

XIX wieczna kamienica od ponad 20 lat jest zabytkiem

Kamienica przy ul. Piłsudskiego 70/72 i 72a, najstarsza przy tej ulicy, powstała w 1873 roku. Pierwotnie część przy ul. Piłsudskiego 70/72 pełniła funkcję siedziby przewodniczącego Śląskiego Sejmiku Krajowego, a przy 72a jej oficyny. Nieruchomość jest wpisana od 1993 roku do rejestru zabytków jako "budynek administracyjny Operetki Wrocławskiej". Plan miejscowy przeznacza ją na cele usług centrotwórczych. Obecnie nie jest wykorzystywana.
Budynek przy Piłsudskiego 72 chcemy sprzedać w zasadzie od momentu przeprowadzki na drugą stronę ulicy, gdzie na osiemnastu tysiącach metrów kwadratowych mieści się wszystko, czego potrzebujemy w bieżącej pracy teatru – tłumaczy Joanna Kiszkis, rzeczniczka Capitolu.
fot. Mariusz Bartodziej
Podkreśla, że ich preferencja co do przyszłego zagospodarowania kamienicy nie są przy sprzedaży istotne.
Oczywiście ze względu na urodę obiektu chcielibyśmy, żeby kupił go ktoś z wizją i klasą; tak czy inaczej w związku z lokalizacją nowy właściciel będzie musiał zagospodarować ten budynek w sposób centrotwórczy – przypomina Joanna Kiszkis.
fot. Mariusz Bartodziej

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA