Peryferie Warszawy czy gminy podwarszawskie – co wybrać?

Peryferie Warszawy czy gminy podwarszawskie – co wybrać?

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Zakup mieszkania związany jest z podjęciem trudnej decyzji uwzględniającej lokalizację, cenę i parametry mieszkania (szczególnie metraż i liczbę pomieszczeń). Niebagatelną rolę odgrywa dostępność komunikacyjna – a szczególnie czas poświęcony na dotarcie do miejsca pracy. Propozycją wartą rozważenia dla kupujących szczególnie pierwsze mieszkanie (osoby, dla których kwestie finansowe mają z reguły decydujące znaczenie) jest zakup mieszkania w miejscowościach podwarszawskich, które są dobrze skomunikowane z centrum stolicy.

 

Ze względu na relatywnie bliską odległość od Warszawy, a także dobre połączenia komunikacyjne z miastem (szczególnie poprzez kolej SKM), miejscowości takie jak Pruszków, Piastów, Ożarów Mazowiecki, czy też Piaseczno, Marki, Ząbki i Wołomin stają się realną alternatywą do zakupu mieszkań w granicach stolicy. Często czas dojazdu z tych miejscowości korzystając z kolejki SKM jest krótszy, niż w wypadku korzystania z komunikacji miejskiej i przemieszczania się z peryferyjnych dzielnic do centrum miasta.  

 

Poniżej przedstawiamy zestawienie średnich cen mieszkań z rynku wtórnego (oferty publikowane na portalu www.otoDom.pl).


Oferty z rynku wtórnego miejscowości podwarszawskich oraz dzielnic peryferyjnych Warszawy umieszczone na serwisie otoDom.pl, październik 2013


Miasto/


dzielnica



Średnia cena mieszkań z rynku wtórnego (zł/mkw.)



Liczba ofert



Marki



4 977



703



Ząbki



5 525



1 111



Pruszków



5 651



1 933



Piaseczno



5 760



2 583



Wołomin



4 613



374



Ursus



6 979



1 872



Włochy



7 353



1 173



Białołęka



6 370



4 179


Źródło: portal otoDom.pl

 

W miejscowościach takich jak Marki, czy Wołomin, średnie ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym mieszczą się tuż poniżej progu 5 000 zł/mkw. Drożej jest już w Pruszkowie, czy Piasecznie, ale i tak średni poziom cen w wysokości 5 600 – 5 700 za metr mieszkania prezentuje się bardzo atrakcyjnie w porównaniu z dzielnicami warszawskimi. O średniej oszczędności przy zakupie mieszkania pod Warszawą, a nie w którejś z dzielnic peryferyjnych może świadczyć następująca symulacja:

REKLAMA

 

Zakup mieszkania 50 mkw. (typowy standard popularny) w Pruszkowie – lub w Ursusie – po średniej cenie rynkowej daje koszt całkowity:

- Pruszków: 282 550 zł

- Warszawa Ursus: 348 950 zł

Różnica: 66 400 zł na korzyść Pruszkowa.

 

Warto dodać, że przy zakupie mieszkań w miejscowościach podwarszawskich i przyjęciu założenia rezygnacji z auta i podróżowania środkami komunikacji publicznej, dodatkową oszczędnością może być brak konieczności zakupu lub organizowania sobie miejsca parkingowego. Zaoszczędzona w ten sposób kwota może być przeznaczona np. na zakup większego mieszkania – np. 3-pokojowego, zamiast tzw. dwójki. Warto więc brać pod uwagę taką opcję, gdyż czas dojazdu i ogólny rachunek korzyści i strat może okazać się korzystniejszy dla lokalizacji tuż pod Warszawą.

 

 

Przemysław Kotwicki, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, serwis otoDom.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA