DODAJ

Supertoaleta z kawiarnią i wodny plac zabaw, czyli o nowym obliczu nadwiślańskiego wybrzeża

Drogi i mosty / Warszawa
Supertoaleta z kawiarnią i
Artivia
2013-01-11 17:00:12

Wiosną ma ruszyć budowa nowoczesnego pawilonu plażowego w pobliżu Stadionu Narodowego. Przez najbliższe trzy lata prace budowlane będą toczyły się na prawym brzegu Wisły, gdzie powstanie „Miejska Promenada” z dwoma przystankami tramwaju wodnego i wodnym placem zabaw na sztucznej plaży.
Proces „przybliżania Warszawy do Wisły” rusza z poślizgiem. Na powstanie pawilonu plażowego, którego projekt znany jest już od 2010 roku, liczono jeszcze przed Euro 2012. Jak zwykle zabrakło pieniędzy. Przetarg ogłoszono dopiero w sierpniu 2012 roku, a do podpisania umowy z jego zwycięzcą, firmą Konsolid, doszło 10 stycznia 2013 roku. Nowy wykonawca ma wybudować obiekt w ciągu 250 dni. Początek prac zapowiedziano na wiosnę tego roku, możliwe jest więc, że około września obiekt przy ulicy Wybrzeże Szczecińskie zostanie oddany do użytku.


 


Pawilon zyskał już miano supertoalety, gdyż będzie łączył funkcję publicznego sanitariatu z kawiarnią. W ramach inwestycji na palach z żelbetonu i umiejscowionej na nich płycie, powstaną dwa drewniane budynki, które połączą rampa i schody. W dwukondygnacyjnej części południowej znajdą się przebieralnie z prysznicami (poziom -1) oraz toalety (poziom 0). Nowoczesny szalet będzie posiadał widokowy taras. Pawilon północny zostanie zaaranżowany na kawiarnię. Budowa obiektu pochłonie 4,24 mln zł.


 


W najbliższych miesiącach ruszy również pierwszy z dwóch etapów prac na lewobrzeżnym bulwarze na odcinku między ulicą Boleść a mostem Świętokrzyskim. Metamorfozą tej części nadwiślańskiego wybrzeża zajmie się firma Hybrydowa Gdańsk, która wyceniła wartość inwestycji projektu grupy RS Architektura Krajobrazu na 122,7 mln zł. Prace rozpoczną się od przebudowy odcinka od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ulicy Boleść i dostosowania go do cumowania statków, łodzi rekreacyjnych oraz barek-restauracji. W przeciągu 18 miesięcy ma powstać także pływająca przystań (na wysokości Gnojnej Góry) oraz dwa przystanki dla tramwajów wodnych (ul. Boleść i ul. Grodzka). Modernizację przejdą przejścia podziemne między Starym a Nowym Miastem i bulwarem, a nowe stanie przy ulicy Bednarskiej. Projekt przewiduje usypanie plaży miejskiej i wybudowanie na niej wodnego placu zabaw. Nie zapomniano także o rowerzystach, do dyspozycji których ma zostać oddana szeroka trasa, wypożyczalnia oraz stojaki na jednoślady. W sumie ponad dwukilometrowy odcinek powstanie m.in. dzięki 10 mln zł unijnego dofinansowania.


 


Termin wystartowania budowy drugiego etapu inwestycji, w kierunku Centrum Nauki „Kopernik”, nie jest jeszcze znany. Do 2016 roku ma tu m.in. powstać park żywej rzeki.


 


Projekt był konsultowany z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, dzięki czemu wszelkie zastosowane w nim rozwiązania zabezpieczają teren na wypadek powodzi.