DODAJ

Ursynowski Szpital Południowy w budowie

Budynki użyteczności publicznej / Warszawa
Ursynowski Szpital Południowy w
Klaudia Nowicka
2018-01-02 12:49:58
Po latach oczekiwań na Ursynowie wkrótce powstanie nowoczesny szpital. Na działce u zbiegu ulic Pileckiego i Gandhi od listopada 2016 roku buduje się warta 400 mln złotych placówka zdrowia. 

Inwestycja znajduje się na terenie mierzącym 1,72 ha, nieopodal Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Będzie się składać z trzech części, co pozwoli na umieszczenie ponad 300 pacjentów. W szpitalu znajdzie się 9 oddziałów, a ponadto w kompleksie umieszczone będą SOR oraz przychodnie specjalistyczne. Początkowo oddział pediatrii nie był brany pod uwagę. Jednak po agresywnej reakcji mieszkańców, urząd miasta zwrócił się do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o przyznanie kontraktu na dodatkowy oddział pediatryczny w budowanym Szpitalu Południowym. 

W czerwcu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dokonała symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego. Podczas uroczystości mówiła, jak ważnym wydarzeniem jest to dla budowniczych, inżynierów i mieszkańców, ale również dla niej. 

um warszawy

Budowa czterokondygnacyjnego budynku ma zakończyć się najpóźniej w lipcu 2019 roku. Należy jednak wziąć pod uwagę czas, który zostanie poświęcony na adaptację pomieszczeń i instalowanie specjalistycznego sprzętu medycznego. Personel szpitala będzie gotowy przyjmować pacjentów transportowanych drogą lotniczą, ponieważ na dachu obiektu zaplanowane jest lądowisko dla helikopterów. Reszta będzie mogła skorzystać z parkingu na około 400 miejsc. 

Projekt realizują spółki: Erbud S.A., Strabag Sp. z o.o., Strabag AG i Ed. Zubelin AG. Urząd miasta podpisał umowę z wykonawcą w październiku 2016 roku.