DODAJ

Warszawa zyska nowe powierzchnie handlowe, inne miasta nie pozostają w tyle

Handel / Warszawa
Warszawa zyska nowe powierzchnie
Artivia
2012-12-19 16:11:52

O blisko 75 tys. m kw. nowoczesnych powierzchni handlowych powiększy się zasób Warszawy, która jest liderem wśród polskich ośrodków detalicznych. W przyszłym roku w stolicy zostaną oddane do użytku trzy obiekty komercyjne – Plac Unii, Auchan Łomianki oraz Factory Annopol. Zmiany czekają również Galerię Mokotów, CH Land oraz CH Warszawa Wileńska.
Centra handlowe w aglomeracji warszawskiej posiadają obecnie 1,33 mln m kw. powierzchni o różnej ofercie i formacie. Jednak przeliczając rynek powierzchni komercyjnych na liczbę mieszkańców stolicy, wciąż mamy do czynienia z dominacją popytu nad podażą. Oznacza to, że istniejące galerie, outlety, parki i centra handlowe nie są w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na dobra i usługi osób mieszkających w Warszawie.


 


W 2012 roku stolicy przybyło 43,6 tys. m kw. nowoczesnych powierzchni handlowych w postaci Galerii Brwinowskiej oraz I etapu budowy Auchan Łomianki, odpowiednio 10 i 33,6 tys. m kw. W przyszłym roku sytuacja ulegnie nieznacznej poprawie. Wiosną 2013 roku warszawski rynek powiększy się o Galerię Miejską Plac Unii, która będzie dysponować 15,5 m kw. powierzchni oraz 10 tys. m kw. II fazy budowy centrum handlowego w Łomiankach. W I kwartale w Białołęce planowane jest również oddanie do użytku 19,7 m kw. centrum outletowego Factory Annopol.


 


Ponadto swoje gabaryty o ponad 5 tys. m kw. poszerzy Galeria Mokotów, w której trwa dwuetapowa rozbudowa. W ramach czwartej już przebudowy obiektu dobudowane zostanie 3,5 tys. m kw., na których powstanie 9 kolejnych markowych sklepów (obecnie 200). Dobudówka, powstająca przy zbiegu ulic Uniechowskiego i Wołoskiej, sprawi, że Galeria będzie miała plan na kształt litery L. Ponadto poszerzone zostanie drugie piętro kompleksu, gdzie znajduje się cześć gastronomiczno-rozrywkowa. Prace mają się zakończyć na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.


 


Rozbudowa i nadbudowa czeka również centrum handlowo-usługowo-biurowe CH Land, o ile inwestor Headland Holding Polska uzyska pozytywną decyzję środowiskową. Wniosek został złożony w listopadzie tego roku.


 


Kolejne 30 tys. m kw. pod około 150 punktów handlowych, w tym 4 lokale po 2 tys. m kw. zyska z kolei Auchan przy ulicy Puławskiej w Piasecznie. W ramach rozbudowy obiektu, która potrwa do 2014 roku, powstanie również trzypoziomowy parking z 3,5 tys. miejsc postojowych.


 


W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych dużych komercyjnych inwestycji w Białołęce, Bielanach oraz na Wilanowie.


 


Warszawa to nie jedyne miasto, któremu przybędzie nowych powierzchni handlowych. Do prawie 11 mln m kw. obiektów na terenie całego kraju w przeciągu najbliższych dwóch lat ma dołączyć blisko 1,4 mln m kw.


 


W województwie śląskim trwa budowa nowych punktów handlowych o prawie 140 tys. m kw. powierzchni, z czego w samych Katowicach mamy do czynienia z trzema dużymi projektami – Galeria Katowicka (ponad 50 tys. m kw.), CH Supersam (20 tys. m kw.) oraz Galerią Południe (2,7 m kw. pow. handlowej, 12,5 tys. m kw. pow. biurowej).


 


Poznański rynek komercyjny powiększy się o 77,8 tys. m kw. w postaci przede wszystkim Galerii MM, Półwiejskiej 2 oraz Poznania Głównego. Z kolei w Lublinie oferta zostanie poszerzona o Atrium Felicity (75 tys. m kw.), Tarasy Zamkowe (37 m kw.) oraz rozbudowaną o skrzydło liczące 18 tys. m kw. Galerię Olimp.


 


Aspiracje budownicze w tym zakresie wykazuje również województwo lubelskie, gdzie w Zamościu ma powstać Revia Park (15 tys. m kw.), w Białej Podlaskiej  Galeria Bialska (25 tys. m kw.), Galeria Chełmska w Chełmie czy Centrum Zakupów w Świdniku (8 tys. m kw.).


 


Natomiast w Białymstoku w miejsce Galerii Kwadrat przy ulicy Andersa do II kwartału 2014 roku wyrośnie park handlowy o 51 tys. m kw. powierzchni, którego inwestorem jest firma Biazet.


 


Marnie na tym tle zdaje się wyglądać Kraków, gdzie na razie jedynym budowanym centrum handlowym jest Auchan w Bronowicach. Natomiast we Wrocławiu, gdzie znajduje się 19 nowoczesnych kompleksów handlowych, w najbliższym czasie swoje powierzchnie powiększą dwa największe kompleksy – Magnolia Park i Pasaż Grunwaldzki.