DODAJ

Dworzec Nadodrze wciąż do kupienia. Na razie nie ma chętnych

Komunikacja publiczna / Wrocław
Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 pl
Tomasz Matejuk
2016-11-30 12:44:18
Kolejarze szukają kupca na Dworzec Nadodrze. Nieruchomość wyceniono na 8 mln złotych netto, pierwszy przetarg zakończył się jednak niepowodzeniem.

Spółka Przewozy Regionalne ogłosiła w październiku przetarg na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego kompleksu Dworca Wrocław Nadodrze przy placu Staszica. Oferty w przetargu można było składać do 28 listopada, jednak do kolejarzy nie zgłosił się żaden zainteresowany kupnem obiektu.

 Na razie spółka nie podjęła jeszcze decyzji o powtórzeniu procedury przetargowej  tłumaczy portalowi InvestMap.pl Andrzej Piech, naczelnik działu handlowego w dolnośląskim oddziale Przewozów Regionalnych.

Zabytkowy kompleks dworcowy do kupienia

Działka, na której stoją dworcowe budynki ma prawie 12 tys. metrów kwadratowych. Kolejarze zdecydowali się na sprzedaż całego kompleksu ze względu na konieczność optymalizacji kosztów utrzymania nieruchomości, których są właścicielem. 

W skład kompleksu wchodzi budynek dworca (w środkowej części czterokondygnacyjny, części boczne są trzykondygnacyjne), wybudowany w 1868 roku i wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku, o powierzchni użytkowej ponad 5,5 tysiąca metrów kwadratowych, a także budynek biurowy z wiatą oraz budynek ekspedycji towarowej, wybudowane w 1921 roku.

– Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co stwarza potencjalnemu nabywcy możliwości rozbudowy, zagospodarowania itp. Nowy cel obiektu to decyzja nowego właściciela – wyjaśnia Andrzej Piech.

Wikimedia Commons


Pociągi aglomeracyjne zatrzymają się na Nadodrzu?

Kolejarze zapewniają, że sprzedaż dworcowego kompleksu nie wpłynie na kursowanie pociągów.

– Musimy rozróżnić budynek dworca od peronów. W ruchu pociągów nic się nie zmieni. Wręcz przeciwnie  w przyszłości ma być więcej połączeń – zapewnia Andrzej Piech.

Jak już donosiliśmy, te nowe połączenia mają zostać uruchomione w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej

fot. alsen strasse 67


Jak na pomysł sprzedaży Dworca Nadodrze zapatrują się aktywiści, walczący o budowę kolei aglomeracyjnej?

– Myślę, że to dobra decyzja, pod warunkiem, że w umowie zostanie zastrzeżony wymóg zachowania funkcji obsługi pasażerów kolei. Dworzec Nadodrze powinien być jednym z kluczowych elementów Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, obsługując zarówno połączenia z Trzebnicy i Oleśnicy, jak i takich osiedli, jak Swojczyce, Psie Pole czy Osiedle Sobieskiego (po utworzeniu tam przystanku) – komentuje Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Obłąk podkreśla, że dworzec musi przejść remont i zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Warto również rozważyć utworzenie nowego wejścia na dworzec od strony Kleczkowa. Dzięki takiej zmianie obiekt byłby dostępny dla większej liczby mieszkańców. Powstałoby też ważne piesze połączenie dwóch osiedli – tłumaczy aktywista.

Jego zdaniem warto byłoby także spytać wrocławian, jakie funkcje ich zdaniem powinien pełnić dworzec. 

– Może widzieliby tu dom kultury, bibliotekę lub centrum rozwoju start-upów? Z pewnością zmiana właściciela i remont to dobra okazja, by wykreować tętniące życiem miejsce, stymulujące rozwój i poprawę jakości życia mieszkańców – dodaje Aleksander Obłąk.