Przy ulicy Suchej powstanie galeria handlowa. Ale dworca PKS nie przeniosą

Przy ulicy Suchej powstanie galeria handlowa. Ale dworca PKS nie przeniosą

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Pod koniec sierpnia należąca do skarbu państwa spółka Polbus-PKS sprzedała teren przy ul. Suchej. Nie znaczy to jednak, że dworzec zmieni swoją lokalizację - w kontrakcie zagwarantowano wybudowanie nowoczesnej stacji autobusowej, a podróżni mają wsiadać do pojazdów na podziemnych peronach. Pojawi się tam również galeria handlowa.

Pomysłów na przyszłość wrocławskiego dworca autobusowego było kilka. W 2010 roku pisaliśmy, że miejscy urbaniści chcieliby dworzec PKS przenieść w pobliże Stadionu Miejskiego przy al. Śląskiej lub w okolice lotniska.

Potem, na na przełomie 2010 i 2011 roku Skarb Państwa przymierzał się do prywatyzacji spółki Polbus-PKS. Do kupienia było ponad 50 procent udziałów, a wśród chętnych znalazło się m.in. prywatne biuro podróży, deweloperzy i Dolnośląskie Linie Autobusowe.

Po odrzuceniu kilku ofert, na „placu boju” pozostali tylko deweloperzy, ale z planów prywatyzacji nic nie wyszło. Ministerstwo skarbu wstrzymało ten proces po tym, jak księgowa firmy zniknęła zabierając ponad 600 tys. zł. Jak tłumaczy nam Krzysztof Balawejder, prezes Polbus-PKS, spółka jest w planie prywatyzacji na lata 2012-2013.

Pod koniec sierpnia bieżącego roku Polbus-PKS, którego właścicielem nadal jest skarb państwa, podpisał umowę na sprzedaż 6-hektarowego terenu przy ul. Suchej. Działkę kupiła warszawka spółka Wood, należąca do koncernu Unibail-Rodamco, inwestora, który ma na swoim koncie m.in. budowę galerii handlowych w stolicy.

Nie wiadomo, ile dokładanie pieniędzy wynegocjował Polbus. Wartość transakcji pozostaje tajemnicę handlową.

- Cena wywołacza za przedmiotową nieruchomość wynosiła 67 633 000 złotych, a ostateczna wartość transakcji jest o kilkadziesiąt procent wyższa od ceny wywoławczej - wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes zarządu POLBUS-PKS Sp. z o.o.

Sprzedaż terenu nie oznacza, że autobusy znikną z tego miejsca. W kontrakcie znalazł się zapis o wybudowaniu nowego dworca.

- Dworzec autobusowy nadal będzie funkcjonował na nieruchomości przy ul. Suchej. Jedynie na czas budowy nowego obiektu zostanie przeniesiony na dworzec tymczasowy, ale także w najbliższej okolicy. Trwają rozmowy na temat lokalizacji dworca tymczasowego - tłumaczy Krzysztof Balawejder.

Na działce przy Suchej ma powstać połączone z dworcem centrum handlowe, a autobusy będą odjeżdżać z podziemnych peronów. Cała stacja autobusowa zostanie radykalnie odnowiona, pojawią się też liczne restauracje i bary dla pasażerów.

Dokładnego projektu jeszcze nie ma – inwestycja wedle wstępnych planów ruszy na początku 2014 roku, a nowy obiekt powinien być gotowy w 2017 r. Najpierw trzeba jednak zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, aby mogła tam powstać galeria handlowa.

Uważacie, że kolejna galeria handlowa jest w tym rejonie miasta potrzebna? Zapraszamy do dyskusji.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA