Kamienica na Wyspie Słodowej do przebudowy. Co w niej powstanie?fot. Kacper Mironowicz

Kamienica na Wyspie Słodowej do przebudowy. Co w niej powstanie?

Wrocław
Kacper  Mironowicz
Kacper Mironowicz
REKLAMA
Wrocławski urząd miejski ogłosił przetarg na przebudowę budynku na Wyspie Słodowej 7 i przylegającej do niego oficyny. Oznacza to definitywny koniec zamieszania i sporów o sposób wykorzystania tej stuletniej kamienicy. Po rocznych konsultacjach społecznych magistrat zadecydował, że powstanie tam Laboratorium Partycypacji.
Sześciopiętrową kamienicę mieszkalną o łącznej powierzchni ok. 1500 metrów kwadratowych wraz z oficyną wybudowano w 1912 roku. Budynki przetrwały II wojnę światową jako jedyne zabudowania na Wyspie Słodowej. Od tej pory nie były rewitalizowane. Stan kamienicy podupadł na tyle, że w ostatnich latach przeprowadzono stopniową eksmisję mieszkańców.

Kompleksowy remont

Prace konserwatorskie oraz wizualne odmienią zarówno elewację (będzie żółta, tak jak u progu XX wieku), jak i wnętrze budynku. Wymienione zostaną choćby okna, drzwi, stropy i wszystkie balustrady, a także systemy wodociągowe, ciepłownicze i energetyczne. Na wyremontowanym dachu powstanie taras rekreacyjny, odbudowane zostaną też zburzone wiele lat temu wieżyczki. Spore zmiany spotkają też przylegającą oficynę, gdzie zasypana zostanie bezużyteczna i notorycznie zalewana piwnica.

Spór o wykorzystanie budynku

Przeznaczenie kamienicy na Wyspie Słodowej od samego początku wywoływało kontrowersje. Sprawa sięga 2014 roku, gdy magistrat ogłosił przetarg na prywatyzację budynku. Gdy cena wywoławcza okazała się zaporowa, ze środowiska wrocławskich społeczników coraz częściej zaczęły dobiegać głosy, iż nieruchomość nie powinna zostać sprzedana. Ostatecznie aktywistom udało się skłonić ratusz do zmiany decyzji, bo każdy z 34 projektów zagospodarowania kamienicy, które trafiły do UM w ramach konsultacji społecznych, zakładał publiczny i otwarty charakter budynku. 
Projekt prywatyzacji definitywnie porzucono w czerwcu 2015 roku. W nagrodę prezydent otrzymał od aktywistów tort i bukiet goździków.
Niemal natychmiast rozpisano konkurs na nowe wykorzystanie kamienicy. Zgłaszanie pomysłów i burzliwe dyskusje trwały ponad rok, a swój finał znalazły przed czterema miesiącami. W ostatecznej rozgrywce pozostały projekty Fundacji na rzecz Edukacji Obywatelskiej im. A. Turinga oraz stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7. Miejskie biuro ds. Partycypacji Społecznej odrzuciło obie koncepcje, gdyż kolidowały z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni (fundacja) lub nie przedstawiono realnych źródeł finansowania i pojawiło się zagrożenie nierentowności, a kamienicą miałaby zarządzać fundacja, która jeszcze nie istnieje (stowarzyszenie).
REKLAMA
Decyzja magistratu wywołała ostry konflikt między stroną społeczną a miastem.
Stowarzyszenie Wyspa Słodowa 7 zarzuciło miastu ignorancję i pogwałcenie zasad komunikacji.
– Zakończył się nasz „dialog” z miastem. [...] Eksperyment w laboratorium partycypacji pokazał, że urząd nie jest przygotowany do prowadzenia partnerskiego dialogu. [...] Powołani do przeprowadzenia planowania remontu urzędnicy zupełnie nie zrozumieli istoty i specyfiki procesu oraz roli partnera społecznego: unikano konsultowania rozwiązań i ignorowano liczne wnioski – czytamy w oświadczeniu z kwietnia bieżącego roku.
Takie przedstawienie sprawy zirytowało dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej. - Brakiem dialogu nazywamy sześciomiesięczny dialog, w którym uczestniczyło po stronie urzędu kilka różnych wydziałów, biur i jednostek, a skutkiem braku dialogu jest wybór koncepcji remontu budynku? Nieformalne grupy mieszkańców zaangażowane w ten dialog miały wpływ na rozkład stropów, okien itp. pisał na platformie blogi.wroclaw.pl Bartłomiej Świerczewski.
Laboratorium Partycypacji Słodowa 7
Co ciekawe, ostateczna koncepcja zagospodarowania budynku autorstwa magistratu jest mocno zbieżna z pomysłem Wyspy Słodowej 7. Pod nazwą Laboratorium Partycypacji kryje się według dokumentacji przetargu "miejsce kultury, integracji i inkluzji społecznej powiązane z ofertą handlowo-usługową". Pominięte zostały tylko niektóre elementy strategii proponowanej przez stowarzyszenie, takie jak nadanie kamienicy funkcji sportowej i edukacyjnej.
Oferty w przetargu można zgłaszać do 17 sierpnia. Zwycięzcę poznamy jesienią. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wystartują i ile potrwają prace.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA