DODAJ

Na Kuźnikach mają dość hałasu z AOW. Mieszkańcy domagają się budowy ekranów

Drogi i mosty / Wrocław
Na Kuźnikach mają dość
Tomasz Matejuk
2017-02-15 14:32:59
Około 350 mieszkańców wrocławskiego osiedla Kuźniki podpisało się pod petycją do prezydenta Rafała Dutkiewicza w sprawie hałasu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Mieszkańcy domagają się pilnej budowy osłon dźwiękochłonnych zarówno od strony osiedla, jak i centrum miasta.

Jak tłumaczą autorzy petycji, projektanci i wykonawcy AOW całkowicie pominęli budowę tych osłon od strony osiedla Kuźniki oraz Parku Tysiąclecia. 

– Zbudowano jedynie osłony dźwiękochłonne od strony osiedla Żerniki, co w efekcie daje podwójną falę dźwiękową, tzn. własną i odbitą, przez co uciążliwy i szkodliwy hałas dociera nie tylko przez całe Kuźniki (najbliższe domy są tylko około 80 metrów od autostrady) oraz miejski Park Tysiąclecia, ale i daleko poza, aż na osiedle Nowy Dwór – czytamy w petycji.

Mieszkańcy podkreślają, że w rejonie Wrocławia około 70 proc. wiatrów jest od strony zachodniej, czyli od autostrady, a dotychczas pomiary były wykonywane przy innych kierunkach wiatru, co oczywiście daje błędne wyniki z kierunku osiedla Kuźniki. 

Stąd wymagane pomiary muszą być zarejestrowane przy typowym silnym wietrze zachodnim, czego do tej pory nie wykonano – zaznaczają.

Kuźniczanie tłumaczą, że głównym powodem hałasu są TIRy oraz motocykle, które znacznie przekraczają dopuszczalne prędkości.

Dodatkowo, ze względu na uciążliwy stały hałas przez całą dobę powodowany przez AOW, wrocławski Park Tysiąclecia przestał zapewniać spokojny wypoczynek dla mieszkańców Wrocławia, a szkodliwy hałas spowodował ucieczkę ptaków oraz innych zwierząt – czytamy w petycji.

Gdy urzędnicy odpowiedzą na tę petycję, poinformujemy Was o tym.