Humanitarium to miejsce, w którym wiedzy można dosłownie zasmakować. A także ją poczuć, zobaczyć, usłyszeć i dotknąć - wystawę w nowo otwartym pawilonie w Centrum Badań EIT+ zwiedza się bowiem wszystkimi zmysłami. To pierwsza zakończona inwestycja w ramach powstających na Praczach Odrzańskich ''Ogrodów Doświadczeń'', czyli miejsc łączących zabawę z edukacją.
W Humanitarium znajdziemy interaktywną wystawę pełną multimedialnych eksponatów. Na własnej skórze można przekonać się jak funkcjonuje ludzkie ciało i jak działają zmysły. Wystawa podzielona jest na kilka sekcji tematycznych.
W części poświęconej anatomii człowieka dowiemy się m.in. jak szkielet i mięśnie wprawiają w ruch i utrzymują w pionie ludzkie ciało, usłyszymy własne tętno, podglądniemy dziecko w łonie matki i sprawdzimy ile wody jest w człowieku. W ''Świecie zmysłów'' czekają na nas iluzje optyczne, testery zapachu i równowagi.
W sekcji ''Ekologia i energia'' na przykładzie miniatur domów poznamy jakiego rodzaju zasilanie i media są potrzebne do ich prawidłowego funkcjonowania, a w rotundowej sali prezentacyjnej znajdziemy interaktywne gry do nauki recyklingu. W części ''Fizyka na wesoło'' zobaczymy świat w krzywym zwierciadle, prześledzimy drogę przebytą przez fale dźwiękowe, a dzięki technice blue box wystąpimy w filmie.
Na razie w centrum jest ponad 30 eksponatów. Ale to nie koniec - Humanitarium to tylko pierwszy krok do budowy na Praczach potężnego ośrodka edukacyjnego.
- Docelowo w Humanitarium znajdzie się 45 eksponatów. A za rok lub dwa chcemy uruchomić kolejne pawilony Ogrodów Doświadczeń. Będą one poświęcone m.in. zdobyczom techniki czy astronomii - mówi Kinga Świtała-Jeleń, pomysłodawczyni i koordynatorka budowy Humanitarium.
Oprócz samego zwiedzania, w Humantarium można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, pokazach, grach multimedialnych i seminariach. Nazwa centrum nawiązuje do tematyki skoncentrowanej na człowieku, a także do podobnych placówek na całym świeci jak Universarium, Experymentarium czy Exploratorium. Jak przyznaje pomysłodawczyni projektu, natchnęła ją właśnie wizyta w podobnym ośrodku w Stanach Zjednoczonych.
- Podczas mojego pobytu w Houston zainspirowało mnie tamtejsze muzeum zdrowia. Wtedy wpadłam na pomysł zrobienia czegoś podobnego w Polsce. Potem odwiedziliśmy jeszcze różne tego typy centra na świecie. Humanitarium jest wypadkową tych wszystkich doświadczeń - tłumaczy Kinga Świtała-Jeleń.
Po Humanitarium gości oprowadzać będą specjalnie w tym celu zatrudnieni animatorzy. Opowiedzą o poszczególnych eksponatach, pokażą jak je obsługiwać, wyjaśnią wszelkie wątpliwości i zdradzą rożne ciekawostki. Poprowadzą również warsztaty dla uczniów szkół podstawowych - wszyscy animatorzy przeszli profesjonalne szkolenia przeprowadzone przez niemiecką firmę.
- Żeby zostać animatorem, trzeba było mieć skończone studia przyrodnicze, a także przejść przygotowanie pedagogiczne. Będziemy obecni w Humanitarium codziennie w godzinach jego otwarcia. Znajdziemy czas dla każdego gościa - podkreśla Bartosz Dawidek, jeden z animatorów pracujących na Praczach Odrzańskich.
Od 21 grudnia Huminitarium mogą odwiedzać grupy szkolne, a dla osób indywidualnych centrum otworzy się 27 grudnia. A już na początku przyszłego roku w pawilonie pojawią się kolejne atrakcje.
- W lutym otworzymy salę na drugim poziomie - tam znajdą się eksponaty poświęcone m.in. medycynie i fizyce - dodaje Bartosz Dawidek.
Budynek Humanitarium ma ponad 1000 mkw. Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto Wrocław, a projekt koordynuje Wrocławskie Centrum Badań EIT+. To pierwszy etap inwestycji ''Ogrody Doświadczeń'' - docelowo na terenie ponad 5 hektarów parku przy Kampusie Pracze powstaną pawilony tematyczne połączone ścieżkami edukacyjnymi.