DODAJ

Nowa inwestycja na terenie Centrum Południowego coraz bliżej

Wrocław
Nowa inwestycja na terenie
Tomasz Matejuk
2017-10-31 11:21:51
Przy ulicy Powstańców Śląskich, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, Skanska wybuduje kompleks biurowo-usługowy. Trwa proces administracyjny dla tej inwestycji.


Wniosek złożyła spółka A19, należąca do Skanska Central Europe Holding. A Skanska, jak już informowaliśmy, w zeszłym roku kupiła teren przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71.

– Pracujemy nad przygotowaniem projektu architektonicznego – tłumaczył nam latem Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

11 października prezydent Wrocławia wydał decyzję o braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko.

Również w październiku inwestor złożył kolejny wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy zespołu budynków biurowo-usługowych przy ulicy Powstańców Śląskich, a także o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Powstańców Śląskich, Szczęśliwej i Gwiaździstej. 

Inwestycja biurowa planowana jest na działkach o nr 17/3, 16/5, 16/6, 8 i 1/2.

UM Wrocławia


Skanska skupuje działki, gdzie miało powstać Centrum Południowe


Chodzi o teren sąsiadujący z kupioną wcześniej nieruchomością, oznaczony na poniższej mapce numerem 17/4.

UM Wrocławia

Obok będzie budować Echo

Niedawno donosiliśmy również, że sąsiedni teren przy ulicy Powstańców Śląskich kupił inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment.

– Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP-Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – wyjaśniał Paweł Słupski z Echo Investment.

fot. Tomasz Matejuk


Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.

Co z Centrum Południowym?


fot. Jakub Zazula


W pierwszym etapie Centrum Południowego od strony ulicy Gwiaździstej powstał budynek z ponad 300 mieszkaniami. Budowa ruszyła wiosną 2014 roku i zakończyła się pod koniec 2015 roku, a w styczniu 2016 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, wszystkie mieszkania zostały sprzedane.

Plany były ambitne

Polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.

mat. inwestora/gpinvestments.com.pl


Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.

mat. inwestora/gpinvestments.com.pl


Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

O kolejnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, chociaż na stronie internetowej GP-Investments jest zapowiedź projektu biurowo-usługowego.

 Uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę dla I etapu biurowo-hotelowego o powierzchni 34 tys. metrów kwadratowych – informuje deweloper.