DODAJ

Nowe budownictwo najpopularniejsze we Wrocławiu

Wrocław
Nowe budownictwo najpopularniejsze we
Kajtman
2014-05-27 12:14:45

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że we Wrocławiu najchętniej kupowane są mieszkania w nowym budownictwie. Zainteresowanie takimi nieruchomościami przełożyło się na wzrost średniej ceny transakcyjnej, która w porównaniu do zeszłego roku jest obecnie wyższa o prawie 700 zł. Dobrą wiadomością jest to, że wśród ofert nadal można znaleźć tańsze propozycje. Ceny ofertowe również wzrosły, lecz tylko o niecałe 5% w stosunku do zeszłego roku.


 


Ceny ofertowe rosną


Jak wskazują eksperci, Wrocław jest jedynym z monitorowanych miast, gdzie nie ma bardzo drogich mieszkań, których ceny przekroczyłyby milion złotych. Najdroższe 5-, 6-pokojowe nieruchomości w ścisłym centrum miasta (Śródmieście i Stare Miasto) wystawiono na sprzedaż za 650 – 700 tys. zł. Najtańszą ofertą była natomiast kawalerka zlokalizowana na wrocławskich Krzykach, w cenie 170 tys. zł. – Mieszkania w stolicy Górnego Śląska kosztują aktualnie 5 700 zł za metr kwadratowy – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Jest to cena wyższa o 75 zł w stosunku do marca. Kupując mieszkanie w zeszłym roku, zapłacilibyśmy mniej o prawie 5%.  


 


Nowe budownictwo w modzie


Jak wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ostatni rok przyniósł znaczny wzrost średniej ceny transakcyjnej we Wrocławiu. Dziś kupujący wydają na metr kwadratowy prawie 700 zł więcej niż przed rokiem. To największa podwyżka, jaką odnotowano w dużych miastach. – Wzrost cen transakcyjnych związany jest z zmiennymi preferencjami kupujących – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Obecnie bardzo popularne są mieszkania w budynkach oddanych do użytku po 2000 roku. Ponadto wzrosło też zainteresowanie lokalami 3- i 4-pokojowymi. Miało to swoje odzwierciedlenie w średnim metrażu nabywanych lokali, który zbliża się obecnie do 60 metrów kwadratowych.  


 


Raty wyższe niż przed rokiem


Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rośnie, nadal jest niższe niż przed rokiem. Różnica jednak maleje z miesiąca na miesiąc. – Gdy dokonamy takiego porównania w lipcu, sytuacja zapewne będzie już odwrotna – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander. – W analogicznym okresie ubiegłego roku oprocentowanie kredytów przestało spadać, a następnie, ze względu na podwyżki marż kredytowych, zaczęło powoli rosnąć. Obecnie oprocentowanie nadal jest niższe niż przed rokiem, jednak po raz pierwszy od wielu miesięcy raty nieznacznie wzrosły. W przypadku kredytu zaciąganego na zakup 60-metrowego mieszkania we Wrocławiu rata wzrosła od maja 2013 r. o 13 zł. Podwyżka, mimo niższego oprocentowania kredytu, wynika z tego, że mieszkania są obecnie nieco droższe niż przed rokiem.