Poprzedni rok przyniósł kulturalnemu życiu miasta nową siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław, sąsiadujący z nim odnowiony budynek PWST, gruntowny remont Hali Stulecia. Kolejne miesiące także przyniosą nam zakończenie kilku ważnych inwestycji, które znacząco wpłyną na wydarzenia kulturalne miasta.
Mijając skrzyżowanie ulic Traugutta i Krasińskiego, od pewnego czasu obserwujemy stale rosnącą budowę Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności wrocławskiej ASP. Inwestycja, której koszt wyniesie 48 mln zł, z charakterystyczną, szklaną elewacją od strony ulicy, mieścić będzie pracownie warsztatowe, mini hutę szkła, galerię sztuki na parterze i sale seminaryjne na wyższych piętrach. Akademia Sztuk Pięknych planuje zainaugurować w nowym obiekcie rok akademicki 2012/2013.
Z kolei na koniec 2012 roku zaplanowane jest otworzenie przebudowanego Teatru Muzycznego Capitol. Aby powiększyć nie tylko scenę, ale także możliwości inscenizacyjne Teatru, tymczasowa estrada, a także część od strony ul. Piłsudskiego, zostały wyburzone. Zostaną one zbudowane na nowo, czego efektem ma być prawie trzy razy większa (od obecnej) scena, druga sala, ogromne zaplecze i restauracja również ze sceną. - W końcu będziemy mieli w jednym miejscu wszystko co trzeba: dzięki tej przebudowie Capitol będzie prawdziwym teatrem - cieszy się Konrad Imiela, dyrektor Teatru. Odświeżona zostanie również widownia, wzorowana na przedwojennej, modernistycznej i z elementami art deco.
REKLAMA
Duże zmiany czekają również Teatr Polski. Co prawda nie wiążą się one z uzyskaniem nowego obiektu, jednak dotyczą najważniejszej, bo największej Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego. Od stycznia do października 2012 roku, scena będzie w remoncie, a spektakle grane na niej dotychczas, zobaczymy na deskach Sceny na Świebodzkim oraz w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej. Duża Scena wymaga solidnego odnowienia, przetrwała pożar Teatru w 1994 roku, jednak nie była remontowana od dziesięcioleci. Większość wprowadzonych usprawnień będzie dotyczyć technicznych aspektów mieszczących się za kurtyną, jednak wpłynąć ma na komfort pracy aktorów i realizatorów i w efekcie na jakość przedstawień. - Mam nadzieję, że widzowie będą wyrozumiali. To dla ich komfortu modernizujemy serce teatru - zapowiedział Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego.
Niestety w najbliższym roku nie zostanie zakończona budowa Narodowego Forum Muzyki, która pierwotnie zaplanowana była na ten termin, jednak na swej drodze napotkała liczne opóźnienia (m.in. wywołane odnalezieniem fragmentów średniowiecznego muru w części przyszłego parkingu Forum). Rok 2012 upłynie więc wrocławianom na obserwacji rosnącego budynku, który niedawno ''wyszedł'' ponad poziom ulicy. Pierwsze koncerty w nowej sali koncertowej zaplanowane są na lipiec 2013 roku.
Autor: abe