W przejściu Świdnickim będą uczyć kodowania i projektowania gier planszowychźródło: Jakub Zazula

W przejściu Świdnickim będą uczyć kodowania i projektowania gier planszowych

Wrocław
REKLAMA
Z przebudowanego przejścia podziemnego na ulicy Świdnickiej wrocławianie mogą korzystać od ponad roku. Lokal użytkowy, który powstał w podziemiu w ramach całej inwestycji, wciąż jednak świeci pustkami. Wkrótce ma to się zmienić.
Planów na zagospodarowanie tego miejsca było już kilka. Najpierw urzędnicy zapowiadali, że powstanie tam galeria sztuki. Potem – pod koniec 2015 roku – koncepcja się zmieniła i w magistracie zdecydowano, że będzie to idealne miejsce na księgarnię.
– Ogłosimy konkurs, w którym głównym kryterium nie będzie wysokość czynszu, tylko program i wystrój zaproponowany przez przyszłego najemcę. Liczymy na stabilnego partnera – mówił wówczas Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury w urzędzie miejskim.
Konkurs jednak nigdy nie został ogłoszony. O całą sprawę zapytał niedawno prezydenta Wrocławia radny Marcin Krzyżanowski.
REKLAMA
– Planowo, przebudowa przejścia Świdnickiego miała zakończyć się w grudniu 2015 roku. Dziś wciąż projekt wydaje się być niedokończony. Wciąż brak jest windy dla osób niepełnosprawnych, a pomieszczenie, przez które zwężono przejście, pozostaje niezagospodarowane. Ciśnie się zatem na usta pytanie, za co wrocławianie zapłacili tak wysoką cenę? – zastanawia się Marcin Krzyżanowski.
Radny dopytuje, jakie są obecne plany zagospodarowania podziemnego lokalu, kiedy zostaną zrealizowane i  jakie będą koszty ich wdrożenia.



Urzędnicy: nowe technologie będą zachęcać do czytania
Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych w magistracie, informuje, że w przejściu podziemnym powstanie centrum nowych technologii dla kultury i edukacji, które prowadzone będzie przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Ma to być miejsce wykorzystujące nowe technologie do popularyzacji czytelnictwa.

Działania centrum – jak wylicza Sutryk – będą opierały się na trzech zasadach: nauce kodowania i tworzenia oprogramowania, warsztatach i zajęciach edukacyjnych z zakresu gamifikowania literatury pięknej przy użyciu fińskiej platformy ActionTrack oraz nauce tworzenia i projektowania gier planszowych opartych o dzieła literackie.

Działania te mają być skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale też do seniorów czy bibliotekarzy.

– Obecnie trwają prace związane z zaprojektowaniem nowoczesnej aranżacji oraz stworzeniem ciekawego programu. Otwarcie nowego miejsca na kulturalnej mapie Wrocławia planowane jest w okresie wakacyjnym – zapowiada Jacek Sutryk.

Jak podkreśla urzędnik, nowa przestrzeń już posiada windę dla osób niepełnosprawnych, a Miejska Biblioteka Publiczna ma zagwarantowaną w swoim budżecie kwotę 350 tys. złotych, która zostanie przeznaczona na wyposażenie i utrzymanie pomieszczeń w przejściu Świdnickim.

– Trwają też rozmowy, by nowa przestrzeń stanowiła także miejsce praktyk dla studentów, zarówno Politechniki Wrocławskiej, jak również Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, która kształci na kierunku film, media, nowe technologie – dodaje Sutryk.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA