DODAJ

We Wrocławiu najchętniej kupujemy dwa pokoje

Wrocław
We Wrocławiu najchętniej kupujemy
Kajtman
2014-03-31 15:41:45

Najchętniej kupowanymi mieszkaniami w stolicy Dolnego Śląska są dwupokojowe lokale w dzielnicy Fabrycznej. Jak wskazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, średnie ceny ofertowe nieruchomości nieznacznie wzrosły i wahają się od 4 600 zł za mkw. w przypadku lokali pięciopokojowych, do 5 900 zł za kawalerki. W stosunku do poprzedniego miesiąca, średnia cena transakcyjna utrzymała się z kolei na niezmienionym poziomie.Najdroższe są kawalerki, najtańsze – duże mieszkania


Jak wskazują eksperci, największą popularnością wśród kupujących cieszyły się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Duży popyt przełożył się na wzrost cen ofertowych. Za metr kwadratowy takiej nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska trzeba zapłacić 5 900 zł. – Średnia cena lokali wystawionych na sprzedaż we Wrocławiu w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wzrosła o 2% (110 zł) i wynosi obecnie 5 600 zł – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Najniżej wyceniane są duże, pięciopokojowe nieruchomości, w ich przypadku metr kwadratowy kosztuje średnio 4 600 zł. Wśród takich mieszkań najłatwiej jest też znaleźć oferty w cenach okazyjnych. Przykładem może być dwustumetrowy lokal w modnej dzielnicy Fabrycznej, wystawiony na sprzedaż w cenie 2 890 zł za metr kwadratowy. 


 


Poszukiwane dwa pokoje w Fabrycznej


Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w porównaniu do marca zeszłego roku, średnie ceny transakcyjne we Wrocławiu wzrosły o 6,3%. Obecnie kształtują się one na poziomie 5 357 zł, co w porównaniu ze styczniem tego roku oznacza nieznaczną, jednoprocentową obniżkę. – Najchętniej kupowanymi lokalami są dwupokojowe mieszkania na osiedlach Grabiszynek, Pilczyce i Popowice mieszczących się w dzielnicy Fabrycznej – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W ostatnim miesiącu zakup takich lokali stanowił połowę zrealizowanych z naszym udziałem transakcji. We Wrocławiu kupujący najczęściej decydowali się za zakup nieruchomości w cenie 250 - 330 tys. zł.


 


Kredyty nadal są tańsze


W ostatnim czasie ceny mieszkań we Wrocławiu nieznacznie wzrosły. Ze względu na podwyżki marż, rosło natomiast oprocentowanie kredytów hipotecznych. Nadal jest jednak niższe niż przed rokiem. Dzięki temu kupując mieszkanie będziemy płacili mniejszą ratę niż wynosiłaby ona przed 12 miesiącami. Rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. we Wrocławiu spadła od marca 2013 r. o 215 zł. – Taka sytuacja nie potrwa jednak zbyt długo – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. – Gdy będziemy takiego porównania dokonywać na początku lata, zapewne okaże się,  że od lipca 2013 r. raty wzrosły. Stanie się tak ponieważ w połowie roku zarówno oprocentowanie kredytów hipotecznych jak i koszty nieruchomości będą wyższe niż w lipcu 2013 r. Ceny mieszkań w części miast już powoli rosną. Oprocentowanie również, ze względu na coraz wyższe marże. Ten wzrost zapewne jeszcze przyspieszy w połowie roku kiedy, w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych NBP, zacznie rosnąć stawka WIBOR.