Wiecha na ultranowoczesnym budynku laboratoryjnym w Kampusie Pracze

Wiecha na ultranowoczesnym budynku laboratoryjnym w Kampusie Pracze

Wrocław
REKLAMA

Na budynku laboratoryjnym 9A położonym we wrocławskim Kampusie Pracze zawisła symboliczna wiecha. Nowy obiekt, który powstaje w ramach projektu „Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+” zostanie oddany do użytku pod koniec 2013 roku.


Uroczystość związana z zakończeniem prac konstrukcyjnych przy ultranowoczesnym obiekcie w kompleksie budynków na Praczach Odrzańskich odbyła się dziś w samo południe, ale wiecha pojawiła się na nim stosunkowo wcześniej.

 

- Budynek ma sześć kondygnacji i do umieszczenia wiechy na jego szczycie musielibyśmy wykorzystać ciężki sprzęt. To mogłoby być niebezpieczne dla naszych gości, dlatego postanowiliśmy zawiesić ją z wyprzedzeniem – wyjaśnia Klaudia Piątek, rzecznik prasowy EIT+.

 

Podczas spotkania obecni byli m.in. Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, kardynał Henryk Gulbinowicz, prof. Jerzy Langer, prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, prof. dr hab. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Tadeusz Chodorowicz, prezes zarządu firmy Wrobis S. A., oraz Elżbieta Berezowska, skarbnik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

REKLAMA

 

Budynek oznaczony jako 9A jest jednym z całkowicie nowych obiektów Kampusu Pracze. Powstał on w miejscu wyburzonych zabudowań z lat 70-tych XX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku i była prowadzona przez firmę Wrobis, głównego wykonawcę interdyscyplinarnego centrum naukowo-badawczego.

 

- Do dyspozycji zewnętrznych grup badawczych oraz zespołów działających w ramach prac zleconych będzie ponad 10 tys. m kw. nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej wyposażonej w pomieszczenia typu open space. W specjalistycznych pracowniach będzie można prowadzić badania dotyczące przede wszystkim nanotechnologii, ale także biotechnologii, informatyki, medycyny i telekomunikacji – mówi Klaudia Piątek.

 

Znajdą się tu laboratoria typu clean-room przeznaczone do prac związanych z m.in. litografią optyczną i elektronową, laboratorium zastosowań światłowodów. laboratorium wzmacniaczy i laserów światłowodowych, laboratorium TeraHerzowe, w którym znajdą się najwyższej klasy spektroskopy, analizatory i generatory sygnałów ma umożliwiać interdyscyplinarne badania, łączące obszary Bio, Nano i ICT, a także laboratorium nanostruktur do konwersji energii słonecznej.

 

Planowany termin zakończenia prac w obiekcie 9A to IV kwartał 2013 roku, natomiast cały Kampus Pracze powinien zostać oddany do użytku w 2014 roku. Koszt realizacji przedsięwzięcia wraz z wyposażeniem przekracza 500 mln zł i jest współfinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA