DODAJ

Wrocław 2012: budowa stadionu ostatecznie wyniesie nas 901 mln złotych

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław 2012: budowa stadionu
tuWroclaw.com
2012-02-01 11:33:00
Po pierwszym przetargu miał być wart 729 mln zł. W czerwcu 2010 roku, gdy miasto brało kredyt, było to już 857 mln zł. Wiecie ile ostatecznie będzie kosztował stadion przy al. Śląskiej? Według spółki Wrocław 2012: "nie więcej niż 901 mln zł".

- Maksymalny i nieprzekraczalny budżet budowy to 901 mln zł brutto, w tym 24 mln zł to koszty leasingu - mówi Michał Szpak ze spółki Wrocław 2012 . - Maksymalny to nie znaczy, że stadion będzie kosztował dokładnie tyle. Wciąż prowadzone są negocjacje z firmą Max Boegl na tematy prac wykonanych, niewykonanych albo jeszcze niewykonanych, zamiennych itd. Część z tych kwot na pewno będzie zasadna, a część na pewno nie. Ostateczne kwoty będą znane po rozliczeniu ostatniej faktury przedstawionej przez Maxa: liczymy na to, że kwota ostateczna będzie niższa - dodaje przedstawiciel miejskiej spółki, odpowiedzialnej za budowę areny.

Te 901 milionów złotych to znacznie więcej, niż początkowo się nam wydawało. Warto pamiętać, że już w 2009 roku, gdy miasto otworzyło oferty w przetargu okazało się, że najtańsza z ofert złożonych w przetargu na wykonawcę wrocławskiego stadionu była o blisko 200 mln zł droższa od tego, co zamierzaliśmy zainwestować. A było to z dzisiejszej perspektywy “jedynie'' 729 mln zł. Co więcej druga oferta brutta - 755 mln zł - także była niższa niż zapłacimy za tę budowę. Tylko trzecia, 936 mln zł, zbliżała się do ostatecznych kosztów.

Co się stało, że inwestycja tak zdrożała? Pierwszy czynnik to wymiana wykonawcy: konsorcjum pod przewodnictwem firmy Mostostal zostało zastąpione przez Maxa Boegla. Potem jednak budowa dalej drożała.


Autor: beka