DODAJ

Znamy nazwy ulic na Nowych Żernikach. Uhonorują polskich i niemieckich architektów

Drogi i mosty / Wrocław
Znamy nazwy ulic na
Tomasz Matejuk
2016-10-06 13:40:00
 Na Nowych Żernikach upamiętnimy modernistycznych i postmodernistycznych architektów polskich i niemieckich  zapowiada Jacek Barski, dyrektor departamentu architektury i rozwoju w magistracie. Wiemy, jakie nazwiska pojawią się na tabliczkach z nazwami ulic na powstającym osiedlu.

Nazewnictwem ulic na Nowych Żernikach zajmą się podczas październikowej sesji wrocławscy radni miejscy. Właśnie zakończyły się konsultacje projektu uchwały w tej sprawie.

Na powstającym osiedlu pojawi się aleja Architektów, a także ulice: Andrzeja Frydeckiego, Heinricha Lauterbacha, Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy, Ernsta Maya, Hansa Poelziga, Maxa Berga, Witolda Lipińskiego, Mieczysława Zlata i skwer Hansa Scharouna.

 W budowaniu naszej europejskiej metropolii czynny udział odegrali architekci przez długie lata z nią związani. Pierwszy etap spektakularnej transformacji miasta przypada na początek XX wieku, kiedy to powstają wpisane już na stałe w historię światowej architektury dzieła: Maxa Berga, Hansa Poelziga, Adolfa Radinga czy Ernsta Maya. Zaś jedną z najbardziej doniosłych realizacji stała się organizacja wystawy Werkbundu – WuWa  czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Urzędnicy postanowili więc uhonorować najważniejszych twórców z tamtego okresu, którzy zaprojektowali budynki w ramach WuWy.

 Drugi niezwykle dynamiczny okres w rozwoju wrocławskiej architektury w XX wieku przypada na lata 60.-70. To właśnie w tym czasie powstaje szereg budynków – ikon, które mimo obiektywnych trudności charakterystycznych dla tego okresu, na trwałe znajdują miejsce w historii polskiej architektury współczesnej. Tworzą też nowe oblicze Wrocławia, który odbudowując się ze zgliszczy wojennych, zaczyna się jawić jako unikalne, wielokulturowe miasto z wielkim potencjałem twórczym. Bezpośredni wpływ na tworzenie tego wyjątkowego oblicza mieli właśnie architekci, których chcielibyśmy uhonorować  podkreślają w magistracie.

Urzędnicy tłumaczą, że idealnym miejscem do tego wydaje się być osiedle Nowe Żerniki.

 Obecnie, po 5 latach pracy, osiedle Nowe Żerniki wchodzi w decydującą fazę realizacji pierwszego etapu. Jesteśmy przekonani, że idealnym dopełnieniem tego niezwykłego i unikalnego procesu byłoby uhonorowanie tych, którzy swoją pracą i swoimi zdolnościami wytworzyli niekończące się źródło inspiracji, z którego czerpaliśmy my i z którego czerpać będą przyszłe pokolenia  zaznaczają autorzy projektu uchwały.

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia

UM Wrocławia