Zobacz, jak będzie wyglądać nowa wrocławska klinika ''Przylądek Nadziei''

Zobacz, jak będzie wyglądać nowa wrocławska klinika ''Przylądek Nadziei''

Wrocław
REKLAMA

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej mieści się obecnie w przestarzałym, niespełniającym wymogów obiekcie. Powstał już projekt nowego budynku kliniki. Ma stanąć przy szpitalu Akademii Medycznej na Borowskiej. Na jego budowę potrzeba 60 mln złotych - pieniądze zbiera fundacja ''Na ratunek''.

Wrocławska klinika jest wyróżniającą się placówką onkologiczną, wykonującą ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku w naszym kraju. Jednak warunki, jakie panują w ponad 100-letnim budynku kliniki są dramatyczne. Pod bardzo wieloma względami obiekt nie spełnia już wymogów, które wyznaczają współczesne standardy lecznicze.

Trzy- lub czteroosobowe sale uniemożliwiają izolację pacjentów i zapewnienie im istotnego bezpieczeństwa w trakcie leczenia, zwłaszcza w okresie głębokiej utraty odporności spowodowanej chorobą i terapią.

Dlatego potrzebna jest nowa klinika. Pieniądze na jej budowę zbiera Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Aby nowy budynek powstał, potrzeba 60 mln złotych.

Jest już należący do Akademii Medycznej teren wielkości 1,36 Ha. To na nim stanie nowy budynek kliniki, połączony łącznikiem z już istniejącymi obiektami AM. Projekt architektoniczny, autorstwa pracowni architektonicznej Hoppe Sommer Plannungs ze Stuttgardu, zakłada powstanie pięciokondygnacyjnego budynku, o powierzchni około 13 tys. m².

W podziemiu znajdować się będzie parking z miejscami parkingowymi dla około 90 aut. Nadziemne kondygnacje zbudowane zostaną na planie litery E. Do wejścia głównego będzie prowadził wewnętrzny dziedziniec, na którym zasadzone zostaną drzewa i krzewy. Znajdzie się tam również fontanna i plac zabaw dla dzieci. Wszystko po to, aby już otoczenie miało przyjazny i optymistyczny charakter.

Według planów architektonicznych, na parterze mają się mieścić: izba przyjęć, pomieszczenia techniczne, kawiarenka oraz 25 pokoi dwuosobowych wraz z całym zapleczem sanitarnym dla rodziców dzieci spoza Wrocławia.

Na piętrach ulokowane zostaną oddziały: wzmożonej opieki medycznej, onkologiczno-hematologiczne oraz laboratoria, szpital dzienny, rehabilitacyjny, przychodnia kliniczna, pomieszczenia USG i blok naukowy. Na ostatnim piętrze znajdzie się oddział przeszczepowy i poprzeszczepowy.

Wszystkie sale w nowej klinice będą jedno- lub dwułóżkowe. Na oddziale wzmożonej opieki medycznej będzie także możliwość rozstawienia dodatkowych łóżek dla rodziców.

Architekci poświęcili również sporo uwagi funkcjonalności budynku. Zostanie on połączony 80-metrowym, przyziemnym łącznikiem z istniejącym już gmachem Akademii Medycznej. Umożliwi to pacjentom kliniki korzystanie z istniejącej tam infrastruktury medycznej.

Pacjenci i odwiedzający wchodzić będą do Kliniki od strony ul. Spiskiej. Podjazd dla karetek i pacjentów nieporuszających się samodzielnie znajdzie się natomiast od strony wschodniej, tuż przy głównym pionie komunikacyjnym nowej kliniki.

Nowa klinika będzie mogła przyjąć równocześnie 67 małych pacjentów.

REKLAMA








Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA