DODAJ

Zobacz jak będzie wyglądał parking przy Hali Stulecia. Zaparkujemy tam za 2 lata

Kamienice i zabytki / Wrocław
Zobacz jak będzie wyglądał
tuWroclaw.com
2012-03-26 15:57:15
Wreszcie są kluczowe decyzje w sprawie budowy parkingu podziemnego przy Hali Stulecia. Obiekt powstanie w miejscu istniejącego parkingu od strony wschodniej, czyli ul. Kopernika. Zaparkujemy na nim w styczniu 2014 roku.

Co ciekawe parking będzie całkowicie podziemny. Zabudowę na poziomie terenu ograniczono do niezbędnego minimum, które stanowią: wyjścia z parkingu, pomieszczenia ochrony parkingu i informacji turystycznej oraz zadaszenia nad wjazdem/wyjazdem z parkingu.

Na poziomie pierwszej kondygnacji podziemnej zaprojektowano toalety ogólnodostępne wg wymagań określonych dla ponad 1.000 osób. - Proponowane rozwiązanie zapewnia parkowanie samochodów osobowych o łącznej ilości 770 miejsc postojowych - mówi prezes Hali Stulecia Bartłomiej Andrusiewicz.

Miejsca będą rozmieszczone równomiernie na trzech poziomach, znajdzie się też podjazd z placem manewrowym i miejscami postojowymi dla VIP-ów w strefie wejściowej Hali Stulecia oraz 20 miejsc postojowych dla autokarów na obrzeżu parkingu, na poziomie terenu.

Koszt to 60 mln złotych. - Na zasadach koncesji parking wybuduje firma Budimex i później będzie pobierała za niego opłaty przez kilkadziesiąt lat, Hala nie wyłoży na ten cel żadnych środków. Ale właścicielem parkingu będziemy my - podkreśla Bartłomiej Andrusiewicz, prezes spółki, która zarządza kompleksem.

Termin zakończenia prac to styczeń 2014 roku. Pierwsi kierowcy zaparkują więc tam za 21 miesięcy. Przypomnijmy, że na terenie działki, użytkowanej obecnie jako parking terenowy od ul. Kopernika, pierwotnie znajdował się tymczasowy pawilon Wystawy Budownictwa Ogrodowego, wybudowany w ramach Wystawy Stulecia. Budynek poza funkcją wystawienniczą służył także obsłudze zamiejscowych gości, pełniąc funkcję restauracyjną oraz informacyjną (w dzisiejszym rozumieniu punktu informacji turystycznej).

Zamierzenia twórców Terenów Wystawowych, by zachować na stałe pierwotny układ zabudowy, nie udało się zrealizować. Pawilon rozebrano, a działka użytkowana jako ogród ozdobny, była wielokrotnie wykorzystywana jako miejsce dla tymczasowych pawilonów budowanych w celach targowo-wystawienniczych.


Autor: Jarosław Garbacz