Belgijski inwestor kupił Europę Centralną, największe centrum handlowe w Gliwicach Materiały prasowe

Belgijski inwestor kupił Europę Centralną, największe centrum handlowe w Gliwicach

REKLAMA

Kolejne wielkie centrum handlowe w Polsce zmienia właściciela. Belgijski fundusz Mitiska REIM kupił największy kompleks tego typu w Gliwicach – Europa Centralna. Obiekt o powierzchni najmu 67 tys. mkw. jest strategicznie zlokalizowany na skrzyżowaniu dwóch autostrad A1 i A4, na nieruchomości o powierzchni 27 ha. Europa Centralna, to jedno z największych centrów handlowych w województwie śląskim.

Nowym właścicielem Europy Centralnej jest firma Mitiska REIM, która kupiła gliwickie centrum handlowe w imieniu funduszu MEREP 3. Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach, składającym się z parku handlowego o powierzchni 39,7 tys. mkw. oraz galerii o powierzchni 27,3 tys. mkw., wraz z parkingiem oferującym około 2 tys. miejsc dla klientów.

– W odległości 30 minut jazdy samochodem od Europy Centralnej mieszkają prawie dwa miliony ludzi, a region Górnego Śląska cechuje się wysokim poziomem siły nabywczej i jest jednym z największych obszarów aktywności biznesowej w Polsce. To sprawia, że Europa Centralna jest doskonałą lokalizacją nie tylko dla handlu detalicznego, ale także dla innych uzupełaniających projektów typu convenience – komentuje Mateusz Szymczak, Manager Inwestycyjny Mitiska REIM.

W ramach strategii inwestycyjnej value-add, Mitiska REIM planuje zwiększyć atrakcyjność obiektu poprzez poprawę efektywności funkcjonowania części handlowej, pozyskanie nowego operatora spożywczego, a także wprowadzając strategię zrównoważonego rozwoju, co pozwoli na osiągnięcie certyfikacji BREEAM In-Use na poziomie "Very Good".

Obecnie do głównych najemców parku handlowego należą markety Castorama i Jula, a wśród pozostałych najemców znajdują się JYSK, Action, Media Expert, Sports Direct, oraz restauracja drive thru McDonald’s. Oferta rekreacyjna zapewniona jest między innymi przez najemców Funzeum i park trampolin House of Air. Na terenie projektu do dalszego wykorzystania przez operatorów z różnych branż i biznesów pozostaje powierzchnia ok. 11 tys. mkw. po byłym hipermarkecie Tesco.

REKLAMA

– Nabycie Europy Centralnej jest istotnym uzupełnieniem naszego portfela w Polsce, gdzie Mitiska REIM przyspieszyła swoją ekspansję w ciągu ostatnich 4 lat, budując dobrze zdywersyfikowany portfel 16 inwestycji w nieruchomości typu convenience o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 170 tys. mkw. – dodaje Sylvie Geuten-Carpentier, partner zarządzający Mitiska REIM.

W procesie nabycia doradcami funduszu MEREP 3 i Mitiska REIM była kancelaria prawna Wolf Theiss oraz doradca techniczny Arcadis.

Materiały prasowe

W grudniu 2022 r. Mitiska REIM pozyskała 158 mln euro na rzecz swojego flagowego funduszu – Mitiska European Real Estate Partners 3 (MEREP 3), którego strategią jest wykorzystywanie coraz większych możliwości inwestowania w nieruchomości typu "convenience" w Europie, ukierunkowanych na parki handlowe z operatorem spożywczym, logistykę miejską oraz obiekty logistyczne typu "last mile" w rejonie aglomeracji miejskich. MEREP 3 planuje pozyskać kolejne środki do funduszu MEREP 3 w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Mitiska REIM jest belgijskim inwestorem w branży nieruchomości handlowo-usługowych, w tym parków handlowych, centrów logistycznych i powierzchni wieloformatowych przeznaczonych dla firm przemysłowo-usługowych. W ostatnich 10 latach, Mitiska REIM powołała 3 fundusze inwestycyjne i zainwestowała w 91 nieruchomości komercyjnych o łącznej powierzchni najmu ok. 1 100 000 mkw. w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Polsce, Czechach i Słowacji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA