Zakończyła się budowa słynnej Białej Kamienicy w Łodzi. To współczesna interpretacja XIX-wiecznego budynku. Kamienica, która stanęła na rogu ulic Zachodniej i Więckowskiego to tylko część większych zmian w tej części Łodzi. Ulica Zachodnia dzięki temu projektowi ma wrócić do łask.

Kamień węgielny pod budowę Białej Kamienicy wkopano latem 2021 r., a budowa rozpoczęła się w 2023 r. Dziś budynek zaprojektowany przez architekta miasta Łodzi, profesora Roberta Sobańskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi jest już gotowy. To nowoczesna interpretacja XIX-wiecznej kamienicy miejskiej. Elewacja, pełna subtelnych detali, takich jak okrągłe rozety w narożnikach, nawiązuje do klasyki wielkomiejskiego stylu, natomiast wnętrza łączą elegancję i funkcjonalność – dominuje w nich biel, która kontrastuje z ciepłymi, drewnianymi wykończeniami. Wykorzystany na elewacji zewnętrznej motyw koronkowej rozety powtarza się także w innych częściach budynku – na ścianach okalających podwórko oraz w wykończeniach korytarzy i klatek schodowych apartamentowca. W budynku jest 69 mieszkań, dwa lokale użytkowe na parterze i podziemna hala garażowa z wjazdem od ul. Zachodniej. Dom, wybudowany przez spółkę Yuniversal Development, ma cztery tarasy widokowe na najwyższej kondygnacji: jeden będący przestrzenią wspólną (ok. 100 mkw.) i trzy mniejsze przypisane do wybranych apartamentów.

Inwestycja wpisuje się w szerszy proces rewitalizacji, który ma zmienić nie tylko architekturę, ale także tożsamość okolicy. Obok Białej Kamienicy znajduje się odrestaurowana Biblioteka Secesja, a zaledwie kilkaset metrów dalej trwa budowa stacji Łódź Śródmieście – jednej z najważniejszych inwestycji kolejowych, w ramach projektu tunelu średnicowego.

Biała Kamienica ma być symbolem większych zmian, które zachodzą w Łodzi. To nie tylko nowoczesna architektura, ale także powrót do historii. Ulica Zachodnia, której wizerunek diametralnie zmienił się po wyburzeniach w latach 60.Rewitalizacja okolic ulic Zachodniej i Więckowskiego to nie tylko zmiana wizerunku tej przestrzeni, ale także podniesienie jej wartości. Biała Kamienica ma być punktem odniesienia dla przyszłych inwestycji, pokazując, jak w sposób harmonijny i z szacunkiem do historii można budować nowoczesne miasto.

źródło: lodz.pl