Władze wrocławskiej Platformy Obywatelskiej zarzucają staroście wrocławskiemu Andrzejowi Wąsikowi zbytnią rozrzutność przy budowie nowej siedziby powiatu. - Jest jedno miejsce, gdzie się nie oszczędza. Złote klamki, aluminium, piękny budynek. To powiat ziemski wrocławski - mówi Jacek Protasiewicz z PO.
W poniedziałek władze powiatu przeniosły się z gmachu przy Podwalu na ul. Kościuszki 129.
W tym samym czasie, we wrocławskim biurze Platformy obywatelskiej, Jacek Protasiewicz, przewodniczący PO w naszym mieście wraz z radnymi powiatowymi partii ostro skrytykowali starostę Andrzeja Wąsika.
- Wtedy, kiedy drogi są dziurawe, kiedy remonty są odkładane, starosta powiatu Andrzej Wąsik postanowił zbudować nowy siedzibę - grzmiał Jacek Protasiewicz. - Zadłuża powiat wrocławski z poziomu 0% do poziomu 50% po to, żeby zbudować sobie wygodniejszy gabinet. Robi to jeszcze najdroższej jak to tylko możliwe, bo kiedy rozpoczęli cała inwestycje, ceny były najwyższe.
Radny Andrzej Jamrozik poinformował, że w 2007 roku zadłużenie wynosiło 0%, zaś pod rządami nowej ekipy wzrosło o 35 milionów złotych, co przy budżecie niecałych 75 mln, stanowi 50%. Przypomniał też, że gdy sięgnie ono 60% i osiągnie górny limit, wtedy trzeba będzie wprowadzić zarząd komisaryczny. - Ten budynek zdaniem naszym, ale również fachowców, jest 10 milionów tańszy niż koszt budowy - mówił radny. - Teoretycznie, jeżeli byśmy chcieli ten budynek sprzedać, to jego wartość jest o jedną trzecią niższa. Jest droższy jeszcze o wartość gruntu, czyli również kilkanaście milionów złotych - kończył.
Przewodniczący Jacek Protasiewicz mówi o tym, że Platforma od samego początku oprotestowywała tę decyzje i głosowała przeciwko niej, a do tego apelowała, prosiła i namawiała. - To wszystko jest w protokołach - mówi szef wrocławskiej PO. - Pan starosta był na te argumenty głuchy, dlatego od przyszłego roku rozpoczynamy kampanię informacyjną skierowana do mieszkańców powiatu, gdzie wykażemy w liczbach i obrazkach na co nie zostały przeznaczone pieniądze, a na co poszły np. na nowa siedzibę.
Starosta Andrzej Wąsik wyjaśnia, że to wszystko dlatego, bo w przyszłym rok odbędą się wybory samorządowe. Na propozycję wynajmowania siedziby sugerowaną przez PO jako lepsze rozwiązanie odpowiada, że równowartość wydanych na nową siedzibę pieniędzy starczyłaby jedynie na 7 lat najmu. - Nie jestem fachowcem, ale posługuje się opiniami rzeczoznawców - mówił nam starosta. - Przez 3 lata PO nie przedstawiła żadnego pomysłu, są na okrągło przeciw wszystkiemu, ale już się do tego przyzwyczaiłem. Jestem wdzięczny za reklamowanie mnie. Robią mi kampanię wyborczą. Dziwi mnie jednakże postawa radnego Jamrozika, będącego członkiem zarządu za poprzedniej kadencji i był wtedy za budową nowej siedziby - kończy Andrzej Wąsik.
7 grudnia Starostwo Powiatu przeniesie swoją siedzibę z Podwala na Kościuszki. W nowym budynku znajdzie się m.in. specjalnie zaprojektowana sala Wydziału Komunikacji wyposażona w 16 okienek obsługi klienta, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Na parterze nowego budynku powiatu znajdzie się Biuro Obsługi, w którym petenci będą mogli zasięgnąć informacji w każdej sprawie, a także zostawić korespondencje do poszczególnych wydziałów i komórek starostwa. Poza tym na najniższej kondygnacji siedziby umiejscowiony zostanie Wydział Komunikacji, gdzie do dyspozycji interesantów oddanych zostanie 16 stanowisk, w których będzie można załatwić sprawy z zakresu rejestracji pojazdów, wydawania praw jazdy, czy udzielania licencji i zezwoleń w transporcie drogowym. W znajdującej się na parterze kasie klienci uiszczą opłaty: skarbowe, z tytułu opłat komunikacyjnych, za wydanie prawa jazdy, karty wędkarskiej, dziennika budowy.
Sekretariat Zarządu Powiatu Wrocławskiego znajdziemy na pierwszym piętrze. To tu możemy umówić się na spotkanie ze Starostą, Wicestarostą lub Sekretarzem Powiatu, ale także zasięgnąć informacji na temat prac Zarządu Powiatu Wrocławskiego. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się również Zespół ds. Promocji Powiatu, w którym jego pracownicy udzielą zainteresowanym szczegółowych informacji na temat Powiatu. Na wniosek zainteresowanych wydane zostaną materiały promocyjne. Oprócz tego na tym samym poziomie swoją siedzibę będzie miał Wydział Architektury i Budownictwa. To tam załatwimy wydawanie pozwolenia na budowę i rozbiórkę obiektów oraz zaświadczenia o samodzielności lokali.
Na drugim piętrze znajdzie się Biuro Rady Powiatu i siedziby: Wydziału Dróg i Transportu, Wydziału Ochrony Środowiska, Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Organizacyjnego oraz Powiatowy Rzecznik Ochrony Praw Konsumentów
Dwa poziomy wyżej umiejscowiony zostanie Wydział Edukacji, Kultury i Sportu, w którym załatwimy m.in. sprawy dotyczące kierowania nieletnich do młodzieżowych ośrodków socjoterapii oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych, czy nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Oprócz Starostwa w budynku przy ul Kościuszki 129, swoją siedzibę będą miały również: Powiatowy Zakład Katastralny, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Od 7 grudnia 2009 r. Starostwo Powiatowe we Wrocławiu będzie miało nową siedzibę, która znajduje przy ul. Kościuszki 129. W nowo wybudowanym budynku zastosowano szereg rozwiązań funkcjonalnych i organizacyjnych, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy warunków obsługi klienta.
Dotychczasowa siedziba starostwa mieściła się na dwóch piętrach budynku nie będących własnością powiatu. Istotnym problemem był brak bezpłatnych miejsc do parkowania w najbliższym otoczeniu budynku oraz ograniczony dostęp do płatnych miejsc parkowania. Problem ten często sygnalizowali sami klienci i pracownicy urzędu, którzy każdego dnia tracili czas na poszukiwaniu wolnego miejsca do zaparkowania, parkując niejednokrotnie w miejscach znacznie odległych od budynku starostwa. Urząd, mimo szczerych chęci, nie był w stanie rozwiązać tego problemu, z uwagi na charakter i miejsce lokalizacji starostwa (bezpośrednie centrum Wrocławia i zamknięta przestrzeń urbanizacyjna). W nowej siedzibie zagospodarowano ponad 70 bezpłatnych miejsc parkingowych dla klientów i pracowników urzędu.
Klienci urzędu zwracali również uwagę na mało komfortowe warunki obsługi. Klienci Wydziału Komunikacji, który obsługuje najwięcej interesantów, skarżyli się na niewystarczającą w stosunku do potrzeb liczbę okienek, przy których mogli załatwiać swoje sprawy. Problem dostrzegano, ale ograniczenia przestrzenne uniemożliwiły zorganizowanie dodatkowych stanowisk pracy. Biorąc pod uwagę stały wzrost użytkowników pojazdów, obsługa klientów Wydziału Komunikacji w obecnej siedzibie stanowiłaby z roku na rok coraz większy problem, powodując narastające kolejki osób oczekujących na załatwienie swojej sprawy. Aby zapobiec takiej sytuacji, w nowej siedzibie zaprojektowano salę obsługi Wydziału Komunikacji wyposażoną w 16 okienek obsługi klienta.
Budynek, w którym znajdowała się dotychczasowa siedziba urzędu wymaga radykalnego remontu i modernizacji, jednakże ze względu na fakt, że administratorem budynku jest prokuratura, starostwo powiatowe miało ograniczony wpływ na ogólny wizerunek estetyczny urzędu. Problemem jest przede wszystkim zły stan techniczny budynku. Jakość istniejącej linii elektrycznej powodowała liczne awarie, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania urzędu. Ponadto budynek nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych (brak podjazdów, toalet dla niepełnosprawnych). Nowy budynek rozwiązuje te problemy w sposób kompleksowy.
W nowej siedzibie starostwa wprowadzono również szereg udogodnień zwiększających komfort obsługi klientów. Na parterze budynku mieścić się będzie Biuro Obsługi, gdzie interesanci otrzymają dokładne informacje oraz będą mogli zostawić korespondencję, bez potrzeby odwiedzania poszczególnych wydziałów.
Przy ul. Kościuszki 129 swoją siedzibę będą miały również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zakład Katastralny (od 1.02.2010) oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza dla tych klientów, którzy załatwiając sprawy w różnych instytucjach jednocześnie (np. Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz Powiatowy Zakład Katastralny), musieli wcześniej odwiedzać dwa różne miejsca we Wrocławiu.
W dotychczasowej siedzibie dużym problemem było wygospodarowanie wolnej przestrzeni na nowe stanowiska pracy. Wobec rosnącej liczby zadań nakładanych na powiat przez ustawodawcę, będzie istniała konieczność zatrudniania nowych osób. Z uwagi na ograniczenia przestrzenne, organizacja nowych stanowisk pracy, spełniających powszechnie przyjęte normy i standardy była niemożliwa. W pokojach o małym metrażu pracowało po kilku pracowników. W takich warunkach trudno było zapewnić przyzwoite warunki obsługi klientów. Problem ten był szczególnie dotkliwy w przypadku klientów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, których sprawy, ze względu na swój szczególny charakter, wymagały zachowania dyskrecji i indywidualnej rozmowy z pracownikami centrum. Obecność osób trzecich w pokoju zdecydowanie utrudniała takie profesjonalne podejście do klienta.
Istotnym problemem, sygnalizowanym również niejednokrotnie przez organy kontrolne, był brak archiwum zakładowego starostwa w dotychczasowej siedzibie. Wobec braku pomieszczeń, które można byłoby zagospodarować na ten cel, dokumentacja archiwalna przechowywana była w pokojach, a w przypadku Wydziału Architektury i Budownictwa – nawet na korytarzach budynku. W nowej siedzibie starostwa zagospodarowano na ten cel znaczną część pomieszczeń podziemnych, spełniających kryteria i normy przewidziane przez ustawodawcę.
Kończy się budowa nowego gmachu wrocławskiego starostwa powiatowego we Wrocławiu. W grudniu urząd przeniesie wszystkie swoje wydziały z budynku przy Podwalu na ulicę Kościuszki 129.
Nowa siedziba stanęła tuż obok dawnej bazy i dyrekcji PKS. Budowa, która pochłonęła 35 mln zł, ma się skończyć jeszcze w tym miesiącu. Nowy budy-nek ma 7 tys. mkw. powierzchni. Urzędnicy przenoszą się, bo przy Podwalu było zbyt ciasno. Straci tylko starosta Andrzej Wąsik. Dziś jego gabinet ma 14 mkw. Nowy będzie o 2 mkw. mniejszy.
Marcin Torz 2008-10-07 19:10:12, aktualizacja: 2008-10-07 19:10:12
Starostwo wrocławskie przeprowadzi się z Podwala na ul. Kościuszki do nowoczesnego biurowca, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Pułaskiego - na terenie, który niedawno należał do Polbusu.
Biurowiec zostanie wybudowany za rok. Będzie kosztował 35 milionów zł, a zaprojektowała go firma, która projektowała m.in. Sky Tower.
- Nareszcie będziemy mogli w lepszych warunkach obsługiwać naszych interesantów - cieszy się starosta Andrzej Wąsik. - W gmachu, w którym teraz pracujemy, jest wiele problemów. Łatwiej w nim maszerować, niż pracować (w gmachu znajdowały się koszary kirasjerów cesarskich - przyp. red.) - żartuje.
Ale mówiąc poważnie, budynek nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Nie ma też wind. Urzędnicy muszą schodzić do inwalidów na parter. - Bywa, że przez to zarówno nasi pracownicy, jak i klienci nie są zadowoleni - narzeka Wąsik.
W nowym budynku będzie podziemny parking na 14 samochodów. Ale obok biurowca miejsca znajdzie jeszcze 60 kierowców. Obecnie starostwo parkingu nie ma wcale. Prace budowlane na dawnym terenie Polbusu mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Jak na razie wyrównano teren. Trzeba było wyburzyć baraki i komórki, które znajdowały się w tym miejscu. Koniec wszystkich robót zaplanowano na październik przyszłego roku. Urzędnicy wprowadzą się tam na dobre w styczniu 2010 roku. - Dzięki nowemu budynkowi wszystkie nasze wydziały będą w jednym miejscu - mówi Wąsik. - Klienci zaoszczędzą sporo czasu, bo nie będą musieli chodzić po całym mieście.
Zmiany na lepsze szykują się też w najpopularniejszym wydziale - komunikacji (tu np. rejestruje się samochody). Ma tam być 18 okienek. Teraz jest zaledwie 8 i tworzą się długie kolejki. - W nowym budynku ich na pewno nie będzie. Nawet numerków nie chcemy wprowadzać. Ma być tak, że klient przychodzi i od razu jest obsługiwany - zapewnia starosta Wąsik.
Stary budynek starostwa przejmie Ministerstwo Sprawiedliwości. Już wiadomo, że cały gmach zajmą prokuratorzy. Teraz, obok starostwa, mieści się tam prokuratura Wrocław-Psie Pole. Na początku 2010 roku znajdą w nim miejsce też oskarżyciele, którzy teraz pracują w budynku sądu okręgowego ulicę dalej.
Starostwo za okazały gmach nie dostanie jednak pieniędzy. Ale Andrzej Wąsik ma pomysł, jak odzyskać przynajmniej część funduszy zainwestowanych w budowę nowego biurowca. Wiadomo już, że na sprzedaż wystawiono zabytkowy budynek, który stoi tuż obok placu budowy przy ul. Kościuszki.
- Nie opłaca się go zagospodarować na cele biurowe - mówi Wąsik. - Dlatego postanowiliśmy go sprzedać. Urzędnicy nie obawiają się, że może zabraknąć chętnych. - To dobra lokalizacja, a do tego okolica pięknieje - zachwala Wąsik. W budynku mogą powstać biura, mieszkania, a nawet hotel. Cena: 23 miliony zł.
Już za rok taki budynek wyrośnie przy ul. Kościuszki 129, tuż obok budynków dawnej bazy i dyrekcji PKS. Przeniesie się do niego starostwo wrocławskiego powiatu ziemskiego
Dziś Starostwo Powiatowe we Wrocławiu zajmuje dwa piętra w dawnych koszarach kirasjerów przy Podwalu (gmach między Sądową a Piłsudskiego). - Zgodnie z umową za darmo możemy korzystać z tych pomieszczeń tylko do końca listopada. Liczymy się z tym, że od przyszłego roku Skarb Państwa będzie mógł nam naliczać czynsz. Dlatego liczymy, że szybko się przeniesiemy do własnego budynku - mówi Ireneusz Słoma, wicestarosta wrocławskiego powiatu ziemskiego.
Trzy lata przenosin
Pomysł przeprowadzki pojawił się już parę lat temu. W 2005 roku starostwo zamieniło się ze Skarbem Państwa - w zamian za zajmowane przez siebie dwa piętra - dostało dwa budynki (które stały puste) i dawne hale dla autobusów przed Izbą Celną, obok stacji benzynowej. Pomysł był taki, żeby wyremontować te budynki (przed wojną swoją siedzibę miały tam cechy rzemieślnicze) i zgromadzić w nich wszystkie wydziały i jednostki powiatu. W tym oprócz siedziby starostwa także kataster powiatu, który dziś mieści się w gmachu na rogu ulic Piłsudskiego i Lelewela. - Po podliczeniu wszystkich kosztów okazało się, że adaptacja tych budynków będzie kosztowała tyle, ile wybudowanie nowych - mówi Ireneusz Słoma. Dlatego starostwo nie będzie remontować tych budowli. Tylko obok postawi sobie nową. Niedawno rozstrzygnięty przetarg w systemie zaprojektuj i buduj wygrało konsorcjum firm Intersystem i Walas. To one za prawie 35 mln złotych postawią nowy budynek na działce sąsiadującej z dawnymi budynkami bazy PKS. - Teren przyznał nam wojewoda - tłumaczy Ireneusz Słoma.
Wszystko w jednym
W nowym budynku znajdzie się w niej 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej (to prawie tyle, ile łącznie w biurowcach: "The Times" na rogu ul. Kazimierza Wielkiego i św. Mikołaja oraz New Point Offices przy ul. Białoskórniczej 1). Mieszkańcy powiatu będą mogli załatwić w nowym gmachu dosłownie wszystko - bo będzie tam i kataster, i wydział transportu, a nawet poradnia psychologiczno-pedagogiczna (w niej stwierdza się np. dysortografię czy dysleksję). Roboty mają ruszyć w ciągu kilku tygodni, bo pozwolenie na budowę jest już gotowe. Całość, zgodnie z planem, będzie gotowa w listopadzie przyszłego roku. Przeprowadzka ma się skończyć 31 grudnia 2009 r. A co z budynkami, w których przed wojną swoją siedzibę miały cechy rzemieślnicze, a po niej PKS? Starostwo wystawiło je na sprzedaż. Przetarg, którego cena wywoławcza to prawie 20 mln zł, odbędzie się 17 października. Jest więc bardzo prawdopodobne, że przenosiny będą dla starostwa o połowę tańsze, niż wychodziłoby z przetargu.
"Orzech" napisał: W przypadku tego zwycięskiego projektu, dużo będzie zależało od tego jakimi materiałami wykończona będzie elewacja. Na przykład ta jej czarna część.