Budowa II etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej przebiega zgodnie z planem Lachman Pabich Architekci

Budowa II etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej przebiega zgodnie z planem

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W Łodzi trwa budowa drugiego etapu "Alchemium – magia chemii jutra" Politechniki Łódzkiej. Już za kilkanaście miesięcy ten nowoczesny obiekt będzie służyć społeczności akademickiej Wydziału Chemii. Pomimo zimowej aury prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem.

W II, obecnie realizowanym etapie powstaje budynek laboratoryjno-dydaktyczny Wydziału Chemicznego. Zakończony w 2021 roku pierwszy etap inwestycji kosztował 64,8 mln zł. Na jego realizację Politechnika Łódzka otrzymała dotację w kwocie 47,5 mln zł.

Całość projektu ma kosztować 113 mln zł, z czego 97,5 milionów złotych dofinansowania pozyskano z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Umowa, w formie "zaprojektuj i wybuduj", dla drugiego etapu Alchemium została podpisana w styczniu 2022 roku. Od tego momentu generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana rozpoczął wykonywanie projektu technicznego, a roboty budowlane od wyburzenia fragmentu budynku Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn.

– Aktualnie, na budowie, wykonujemy prace żelbetowe na kondygnacji pierwszego piętra. Kończymy wylewać strop nad partnerem oraz rozpoczęliśmy szalowanie stropu nad I piętrem. Tuż po świętach rozpoczęliśmy roboty murarskie, zaczynając od kondygnacji podziemnej. Dodatkowo przygotowujemy się do wdrożenia programu prac konserwatorskich – informuje Michał Michalak, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL Grupa Budowlana, dodając: – Zakończyliśmy już etap projektowania i rozpoczęliśmy rozmowy z Inwestorem na temat ostatecznych ustaleń.

Na budowie drugiego etapu Alchemium wykorzystano już 550 ton stali, a także zużyto około 4400 m3 mieszanki betonowej.

– Pomimo niesprzyjającej, zimowej aury, realizowana przez nas budowa drugiego etapu Alchemium przebiega zgodnie z harmonogramem. Inwestycja powinna być oddana do użytku w drugim kwartale 2024 roku – dodaje Michał Michalak.

Alstal Grupa Budowlana
Alstal Grupa Budowlana
Alstal Grupa Budowlana
fot. Jakub Zazula
REKLAMA

O inwestycji:

W ramach drugiego etapu projektu "Alchemium – magia chemii jutra" powstanie sześciokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się kompleks 130 nowoczesnych laboratoriów.

W obiekcie zlokalizowane zostaną pomieszczenia techniczne, magazyny, warsztaty i miejsca do składowania odpadów chemicznych. Łączna powierzchnia użytkowa powstającego obiektu wyniesie ponad 10,4 tys. metrów kwadratowych, a kubatura blisko 60 tys. m3.

WIZUALIZACJE:

Lachman Pabich Architekci
Lachman Pabich Architekci
Lachman Pabich Architekci
Lachman Pabich Architekci
Lachman Pabich Architekci
Lachman Pabich Architekci

Projekt architektoniczny inwestycji przygotowała pracownia Lachman Pabich Architekci.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA