Budowa ogólnospławnego kolektora w warszawskiej dzielnicy Ochota została zakończona. Uruchomienie kanału przyczyni się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu odbioru ścieków z centralnych dzielnic Warszawy.
Umowa na realizację inwestycji została podpisana w grudniu 2018 roku pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie a IDS-BUD S.A., pełniącym rolę generalnego wykonawcy. Po pomyślnym przejściu testów i procedur odbiorczych wszystkie obiekty zostały przekazane inwestorowi do eksploatacji, dzięki czemu nieczystości dopływające do przepompowni ścieków na terenie Ochoty mogą być już kierowane do nowego kanału.
– Budowa obiektów ochrony środowiska to niezwykle ważne inwestycje dla samorządów i społeczności lokalnych, wymagające dużego doświadczenia wykonawczego i inżynieryjnego. Realizując tę inwestycję, postawiliśmy na partnerską relację z inwestorem, dzięki czemu prace przebiegły sprawnie, przy możliwie niewielkich utrudnieniach w ruchu i ograniczonej do minimum ingerencji w przyrodę miejską. Cieszymy się, że infrastruktura została przekazana Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie i będzie służyć mieszkańcom stolicy, przyczyniając się do bardziej efektywnej ochrony środowiska – powiedział Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A.
W ramach umowy wybudowany został ponad 450-metrowy nowy kanał o średnicy 1,2 m na odcinku od istniejącego kolektora w ul. Bohaterów Września (na skrzyżowaniu z ul. Dickensa) do ul. Korotyńskiego. Ponadto kontrakt obejmował budowę ponad 400-metrowego odcinka kanału ogólnospławnego o średnicy 1,2 m w ul. Korotyńskiego na odcinku od nowopowstałego kolektora zachodniego do ul. Grójeckiej. Świadectwo przejęcia infrastruktury zostało wystawione we wrześniu 2020 roku. Wartość projektu wyniosła 14,6 mln zł netto.
REKLAMA
– Wyzwaniem przy budowie kolektora na Szczęśliwcach była m.in. struktura i charakter tego terenu. Prace prowadzone były w bezpośrednim sąsiedztwie kluczowych obiektów infrastruktury komunikacyjnej i rekreacyjnej tej części Warszawy, co wymagało skorzystania ze specjalistycznego sprzętu. Co więcej trasa kolektora przebiega przez grunty, które wymagały odpowiedniego zabezpieczenia, by zapewnić wytrzymałość i stabilność kanału. Został on posadowiony na żelbetowej płycie wspartej na betonowych kolumnach CMC, co pozwoliło przenieść obciążenia związane z budową kolektora na słabonośne partie gruntu, znajdujące się bezpośrednio pod kanałem – wyjaśnił Marcin Idzik, prezes DIM Construction.
Budowa kolektora zachodniego w Warszawie to niejedyny projekt, którego generalnym wykonawcą jest IDS-BUD S.A. w obszarze budownictwa wodno-kanalizacyjnego. W realizacji pozostaje m.in. rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Sierpcu; budowa instalacji suszenia osadów ściekowych dla oczyszczalni ścieków w Rąbczynie koło Ostrowa Wielkopolskiego; rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zielonej Górze w zakresie instalacji fermentacji osadów ściekowych, z wykorzystaniem biogazu oraz układem kogeneracji; a także instalacja suszarni osadów ściekowych w powiązaniu technologicznym oczyszczalni ścieków w Tarnobrzegu.
Źródło: materiały prasowe