Jest prawomocne pozwolenie na budowę spalarni odpadów

Jest prawomocne pozwolenie na budowę spalarni odpadów

Bydgoszcz
REKLAMA

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes umorzyła postępowanie odwoławcze złożone w sprawie wydanego 11 lipca br. pozwolenia na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. We wrześniu ruszą prace budowlane.

Decyzją Wojewody z dnia 30 sierpnia 2013 roku, umorzone zostało postępowanie odwoławcze wywołane wniesieniem odwołań przez stowarzyszenia ekologiczne. Na skutek tej decyzji bydgoska inwestycja, jako pierwsza z sześciu realizowanych tego typu w Polsce dysponuje prawomocnym pozwoleniem na budowę. – Jeszcze we wrześniu ruszą prace budowlane. Inwestycja zostanie zakończona i rozliczona do końca 2015 roku – mówi Marcin Janczylik, rzecznik inwestora, spółki ProNatura. - Od początku Projektu w 2008 roku, grupa ekologów jest bardzo aktywna i używa różnorodnych argumentów przeciwko budowie spalarni. Na przestrzeni lat szereg ekspertów i instytucji stwierdziło, że nie mają racji. Szkoda, że ekolodzy nie chcą przyjąć tego do wiadomości – dodaje.

 

REKLAMA

Przypomnijmy, że spalarnia powstanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo technologicznym. Instalacja ma pracować 24 godziny na dobę, przekształcając rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i 15 okolicznych gmin. Dzięki instalacji samorządy objęte projektem spełnią unijne wymagania w zakresie on graniczenia składowania odpadów. W procesie utylizacji wyprodukowana zostanie energia odnawialna, około 60 tys. MWh prądu i blisko 800 000 GJ ciepła, co odpowiada zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Spalarnia stanowić będzie majątek Bydgoszczy wart blisko 500 mln złotych. W ramach Projektu powstanie również kompostowania na odpady zielone w Bydgoszczy oraz stacja przeładunkowa w Toruniu. Realizacji inwestycji towarzyszy największa w regionie ekologiczna kampania edukacyjna „dalEKOwzroczni”. Projekt budowy spalarni odpadów w Bydgoszczy jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA