Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu, jak i budowy domów jednorodzinnych, co może w najbliższej przyszłości skutkować korektą cen na rynku nieruchomości.
Według danych za II kwartał 2025 roku, zainteresowanie domami jednorodzinnymi zmniejszyło się o 9% względem I kwartału, natomiast w ujęciu rocznym odnotowano spadek o 2%. Do głównych czynników wpływających na ograniczenie popytu zalicza się wysokie ceny nieruchomości, kosztowne kredyty hipoteczne, rosnące wydatki związane z remontami oraz zwiększone koszty utrzymania domów.
W obliczu braku programów wsparcia, rynek domów pozostaje w stanie stagnacji, szczególnie w bardziej oddalonych dzielnicach oraz gminach zlokalizowanych w sąsiedztwie dużych aglomeracji. Nie sprzyja inwestycjom fakt, że choć dostępność gruntów pod zabudowę jednorodzinną jest relatywnie wyższa niż w przypadku budownictwa wielorodzinnego, to nie przekłada się to na większe zainteresowanie deweloperów.
Najwyższe średnie ceny domów wolnostojących odnotowano w Krakowie, gdzie wyniosły one 11,5 tys. zł za metr kwadratowy. Nieco niższe stawki występowały w Warszawie (11,4 tys. zł/mkw.). Kolejne miejsca zajęły: Gdańsk (9,9 tys. zł/mkw.), Wrocław (9,8 tys. zł/mkw.), Poznań (8,9 tys. zł/mkw.), Olsztyn (8,2 tys. zł/mkw.) oraz Toruń (7,8 tys. zł/mkw.).
