Co dalej z budową nowej siedziby Teatru Rozmaitości w Warszawie? Materiały inwestora

Co dalej z budową nowej siedziby Teatru Rozmaitości w Warszawie?

WIZUALIZACJE
REKLAMA

Co dalej z budową kolejnego budynku na terenie Nowego Centrum Warszawy? Chodzi o nową siedzibę Teatru Rozmaitości (TR Warszawa), która ma powstać tuż przy budowanym gmachu Centrum Sztuki Nowoczesnej przy Placu Defilad i Pałacu Kultury i Nauki.

Niestety mamy złe wiadomości. Na razie realizacja tej inwestycji się nie rozpocznie. Dlaczego? Chodzi o pieniądze. Teatr Rozmaitości właśnie unieważnił przetarg, który wyłonić miał generalnego wykonawcę budowy nowej siedziby. W postępowaniu przetargowym swoje oferty złożyły dwie firmy. Korporacja Budowlana Doraco, która wyceniła swoje prace na kwotę 642,9 mln zł. Jeszcze droższą ofertę złożył Mostostal Warszawa. Ta firma chciała za zrealizowanie tej inwestycji aż 787,7 mln zł. Budżet TR Warszawa wynosił zaledwie 281,4 mln zł. Nie chodzi więc o brakujące kilka, kilkanaście milionów, ale o kilkaset (!) Przy tak wielkiej rozbieżności zamawiającego i potencjalnych wykonawców, istnieją nikłe szanse na szybkie rozpoczęcie tej inwestycji.

Czy jest więc szansa na realizacje nowej siedziby Teatru Rozmaitości? Inwestor zapowiedział, że unieważnienie tego przetargu, nie oznacza rezygnacji z budowy nowej siedziby. Inwestycja zostanie zrealizowana etapami. Na początek powstaną podziemia budynku. Przetarg dotyczący realizacji tej części kompleksu rozpisany ma zostać w "najbliższym czasie" (na razie inwestor nie podał konkretnych dat). W związku z etapowaniem całej inwestycji, trzeba będzie przyzwyczaić się do widoku ogrodzonej płotem dużej działki w samym centrum Warszawy.

Przypomnijmy, ramach inwestycji polegającej na budowie nowej siedziby Centrum Sztuki Nowoczesnej zrealizowany miał zostać również budynek Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Nowa siedziba ma mieć powierzchnię całkowitą wynoszącą około 15 000 metrów kwadratowych. Czterokondygnacyjny obiekt posiadać ma główną aulę zawierającą scenę obrotową i widownię na 700 miejsc. Natomiast mała scena, która znajdować się będzie na pierwszym piętrze dysponowała będzie około 150 miejscami. Obie sale zostaną tak zaprojektowane, aby można było je dowolnie konfigurować. To dwie przestrzenie, gdzie będą mogły odbywać się spektakle, wydarzenia filmowe, muzyczne czy też widowiska interdyscyplinarne.

Materiały inwestora
REKLAMA
Materiały inwestora

Nowa siedziba połączona zostanie z Placem Defilad i Parkiem Świętokrzyskim poprzez dwie, wysokie na 14 metrów bramy, które prowadziły będą do sceny głównej. Górne poziomy budynku zostaną zagospodarowane pod ośrodek poszukiwań artystycznych, programy rezydencyjne, działania edukacyjne oraz studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych. Z kolei w środkowej części i podziemiach TR Warszawa zaplanowano pomieszczenia techniczne wraz z zapleczem teatru.

Materiały inwestora

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku, która współpracowała z biurem APA Wojciechowski i Buro Happold. Kontrakt na sprawowanie funkcji inżyniera kontraktu pełni konsorcjum spółek ECM Group i Portico Project Management.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA