Co dzieje się na regionalnych rynkach powierzchni biurowych? Podsumowanie pierwszego półrocza 2023 r.fot. Jakub Zazula

Co dzieje się na regionalnych rynkach powierzchni biurowych? Podsumowanie pierwszego półrocza 2023 r.

Orzech
Orzech
REKLAMA

Całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) wyniosły na koniec czerwca 6,91 mln mkw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1,73 mln mkw.), Wrocław (1,46 mln mkw.) oraz Trójmiasto (1,11 mln mkw.) – pokazują dane REDD, największej i najnowocześniejszej bazy danych o rynku nieruchomości biznesowych w tej części Europy.

– W pierwszej połowie roku największym powodzeniem wśród najemców, poza Warszawą, cieszył się rynek wrocławski, gdzie odnotowaliśmy transakcje na 106,9 tys. mkw. biur. Dobre sześć miesięcy miał też Kraków, w którym łączna powierzchnia transakcji wyniosła 61,5 tys. mkw. Jednak rynki regionalne zamknęły półrocze z wynikiem o 12,8 proc. niższym w porównaniu do roku ubiegłego – mówi Krzysztof Foks, Head Of Research, REDD, finne.pl.

W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. na rynkach regionalnych do użytkowania oddano 12 inwestycji o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 148 tys. mkw.

Największymi inwestycjami ukończonymi w tym okresie były:

- Nowy RynekBudynek E w Poznaniu (27,3 tys. mkw.),

Materiały prasowe
Materiały prasowe

- Ocean Office Park B w Krakowie (24,4 tys. mkw.),

REKLAMA
Cavatina Holding
Cavatina Holding

- Centrum PołudnieBudynek 3 we Wrocławiu (20,5 tys. mkw.).

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

W czerwcu 2023 r. współczynnik pustostanów oszacowany dla głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 15,3 proc., co daje łącznie 1,05 mln mkw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz.

Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (19,4 proc.), zaś najniższy w Trójmieście (11,1 proc.).

W czerwcu 2023 r. popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych osiągnął 56 tys. mkw. Łącznie od początku roku popyt na biura poza Warszawą wyniósł 365 tys. mkw.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA