[Polska] Już 10 milionów mkw. na rynku biurowym w Polscefot. CiotkaStasia

[Polska] Już 10 milionów mkw. na rynku biurowym w Polsce

Kajtman
REKLAMA
Hossa trwa. Podaż na rynku biurowym w Polsce na koniec pierwszego półrocza przekroczyła 10 mln mkw. Kolejne 1,8 mln mkw. znajduje się w budowie, z czego 1,1 mln mkw. poza Warszawą.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym w I połowie 2018 r. 
Polskie miasta dynamicznie się rozwijają, a sektor nieruchomości komercyjnych stanowi istotny element tej zmiany. Korzyści wynikające z tworzenia nowych przestrzeni miejskich stają się coraz ważniejsze dla deweloperów chcących mieć wpływ na proces rozbudowy i ewolucji miasta. Niektóre nowe projekty, w szczególności te wielofunkcyjne, przyczyniają się do ożywienia danego obszaru. Do takich inwestycji należą np. Monopolis w Łodzi, Nowy Rynek w Poznaniu czy Unity Centre w Krakowie. Działania deweloperów i władz miasta pobudzają rozwój danego terenu, dzięki czemu staje się atrakcyjny dla firm, jak również odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. Zmiana w podejściu do nowych projektów spowodowana jest również rosnącą świadomością i wymaganiami najemców oraz konkurencją pomiędzy deweloperami – informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych, JLL.
Popyt – Kraków liderem poza stolicąCałkowity popyt na rynku biurowym w Polsce wyniósł na koniec pierwszej połowy roku 686 500 mkw., z czego za blisko 40% odpowiadają główne rynki poza Warszawą.
Stolica Małopolski nadal cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza z sektora usług biznesowych i bankowości. Ale na uwagę zasługuje też Wrocław oraz Poznań, który dziś odpowiada za 14% popytu w regionach. Łączny popyt na głównych rynkach biurowych poza stolicą wyniósł na koniec pierwszego półrocza 261 800 mkw. Wiele wskazuje na to, że to tempo utrzyma się też w drugiej połowie roku – dodaje Karol Patynowski.
Największe umowy najmu w I połowie roku podpisali: BZ WBK we własnym biurowcu (17 000 mkw., Wrocław), Komisja Nadzoru Finansowego (14 800 mkw., Piękna 2.0, Warszawa), BZ WBK (14 800 mkw., Business Garden, Poznań), Cambridge Innovation Center (13 500 mkw., Varso II, Warszawa) i PLL LOT, który odnowił umowę w dotychczasowej siedzibie (11 800 mkw., Warszawa). 
Większa podażW I połowie roku ukończono 430 000 mkw. nowych biur, z czego 256 100 mkw. poza stolicą. W całej Polsce w budowie jest 1,8 mln mkw.
Rynek biurowy przekroczył 10 mln mkw. powierzchni biurowej. Regiony są tu szczególnie aktywne. W pierwszym półroczu deweloperzy dostarczyli w głównych ośrodkach biznesowych 36% więcej nowoczesnej powierzchni niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko Wrocławiu podaż przekroczyła 1 mln mkw. Zdecydowana większość nowych obiektów powstaje także w Krakowie i Trójmieście. To właśnie ta trójka odpowiada za 70% wolumenu realizowanej nowej podaży, ale wzrost aktywności deweloperów widać w całej Polsce – dodaje Łukasz Dziedzic, analityk rynku, JLL.
Trzy największe projekty biurowe oddane do użytku w I półroczu przypadły na główne rynki poza Warszawą. Były to: Olivia Star w Trójmieście – wieża biurowa oraz najwyższy budynek w północnej Polsce (45 700 mkw.), Sagittarius Business House we Wrocławiu (24 900 mkw.) i krakowski High 5ive – budynki 1 i 2 (20 600 mkw.). Kolejnymi projektami przekazanymi w ręce najemców były warszawskie Proximo II (20 000 mkw.) oraz O3 Business Campus III w Krakowie (19 200 mkw.).
Powierzchnie niewynajęte i czynszeW Polsce niewynajęte jest ok. 10,2% istniejących zasobów biurowych. Poziom pustostanów w Warszawie to 11,1%, a poza nią 9,3%. Największy odsetek pustostanów Polsce obserwujemy w Lublinie (19,7%), a najniższy w Trójmieście (6,7%).
W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17-23 euro/mkw./miesiąc, a poza nim – 11-15 euro/mkw./miesiąc. Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5-14,6 euro/mkw./miesiąc), Wrocław (13,7 - 14,5 euro/mkw./miesiąc) i Poznań (13,6-14,5 euro/mkw./miesiąc), natomiast najniższe charakteryzują Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc).
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Po Polsce jeździ już 60 nowoczesnych wagonów PKP Intercity
Flotę PKP Intercity wzmocniły ostatnie z 60 wagonów, które zmodernizowała PESA Bydgoszcz w konsorcju...
W Warszawie trwa rewitalizacja Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
W Krakowie powstaje pierwszy biurowiec wielkiego kompleksu The Park Cracow [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W Krakowie, przy ulicy Saskiej 25 trwa budowa nowego, dużego kompleksu biurowego. Inwestorem The Par...
Osiedle Koncept powstanie w Gdańsku
Deweloper Inpro S.A. rozpoczął sprzedaż osiedla Koncept. Kompleks powstaje w gdańskim Zakoniczynie....
Remont Panoramy Racławickiej we Wrocławiu zakończy się z opóźnieniem?
Trwa remont jednej z największych atrakcji turystycznych Wrocławia – Panoramy Racławickiej. Pierwotn...
WSSE Invest-Park liderem wśród 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce
2500 nowych miejsc pracy oraz 770 mln złotych nakładów inwestycyjnych zadeklarowali przedsiębiorcy w...
Biurowy Wrocław powiększy się w tym roku tylko o 50,4 tys. mkw. [RAPORT]
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
W Warszawie rusza budowa osiedla Fabrica Ursus [WIZUALIZACJE]
W warszawskiej dzielnicy Ursus rusza budowa nowego osiedla, które będzie wkomponowane w legendarną z...
Biurowiec Central Point w Warszawie coraz bliżej ukończenia [FILM]
Powoli zbliża się do końca budowa biurowca Central Point w Warszawie. Wieżowiec osiągnął już swoją d...
Shell zwiększy zatrudnienie w swoim centrum w Krakowie o kolejne 400 osób
Holendersko-brytyjski Shell po raz kolejny stawia na stolicę Małopolski. Ten wielki, międzynarodowy...