Czym się kierować przy wyborze dewelopera?

Kajtman
Kupno mieszkania czy domu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie tylko dlatego, że najczęściej wiąże się z wydaniem oszczędności gromadzonych przez długie lata, lub/i decyzją wzięcia kredytu na wiele lat.

Zakup mieszkania zawsze wymaga od kupca sporej wiedzy i handlowego sprytu. Mieszkań na rynku pierwotnym, podobnie jak firm deweloperskich prześcigających się w oferowaniu nowych mieszkań jest bardzo dużo, dlatego powinniśmy się zapoznać możliwie dokładnie z wieloma ofertami, aby dobrze zainwestować nasze oszczędności.


Wszyscy chcący nabyć nieruchomość na rynku pierwotnym muszą się sporo namęczyć, aby wybrać odpowiednią dla siebie ofertę zarówno pod względem ceny, lokalizacji, metrażu itp. Połowa sukcesu to zaufanie rzetelnemu i solidnemu deweloperowi, który udzieli kupującemu wszystkich niezbędnych informacji i sprzeda produkt najwyższej jakości. Czym zatem kierować się przy wyborze dewelopera? Jak kupić dobrze, tanio i być ze swojego zakupu zadowolonym?


Najważniejsze są informacje

Możemy je czerpać z różnych miejsc, są dwa najlepsze źródła wiedzy o deweloperach. Pierwsze to gazety branżowe, które nie zawsze mamy czas czytać i regularnie śledzić pojawiające się w nich opinie, drugie źródło to profesjonalnie prowadzone strony i fora internetowe, gdzie możemy zasięgnąć opinii i doświadczeń innych osób. Przykładem jest portal InvestMap.pl - prowadzony przez pasjonatów budownictwa, na którym można znaleźć wiele interesujących nas informacji. Taki portal ma znaczną przewagę nad czasopismem, ponieważ jesteśmy w nim na bieżąco informowani o wszystkich zmianach i postępach w budowie, a ponadto możemy w każdej chwili zadać pytanie i poznać inne osoby, które miały już do czynienia z deweloperem oraz uzyskać od nich potrzebne informacje.


Tak więc przed wyborem dewelopera, warto najpierw rozeznać się, w jakim miejscu nasz deweloper aktualnie inwestuje, może się bowiem okazać, że wprawdzie mieszkanie nam odpowiada, ale nie bardzo jesteśmy zadowoleni z lokalizacji. Aby poznać lokalizację interesujących nas budów dobrze jest zapoznać się z mapą inwestycji na terenie miast, w których mamy mieszkać i mieć pewność, że nikt nie zaplanował dużych inwestycji w pobliżu (np. budowy wysokich budynków, drogi ekspresowej czy fabryki). Gdy wybraliśmy już miejsce, dobrze jest się wybrać na teren budowy, aby zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym będziemy chcieli mieszkać. Jest to o tyle istotne, że wielokrotnie nowe budynki powstają na obrzeżach miast gdzie nie ma jeszcze dobrych dróg dojazdowych.


Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto wypytać dewelopera o to, kto i kiedy planuje budowę dróg dojazdowych i jakie zabudowania będą powstawały w najbliższej okolicy. Można dowiedzieć czy zaplanowano w pobliżu budowę przedszkoli, szkół, sklepów oraz czy teren posiada kanalizację.


Umowę przedwstępną najlepiej podpisywać w obecności notariusza. Deweloper nie powinien mieć możliwości zmiany umowy po jej podpisaniu, a wszelkie kary umowne za niedotrzymanie któregoś z warunków umowy powinny być równe dla każdej ze stron. Termin przekazania mieszkania powinien być możliwie precyzyjnie określony, a deweloper zawsze powinien ponosić odpowiedzialność za niedotrzymanie terminu realizacji budowy. Często zdarza się, że budowa się opóźnia z powodów od dewelopera niezależnych. W umowie powinien być podany termin przeniesienia na klienta tytułu własności, jeżeli nie ma takiego terminu, to należy się o niego stanowczo upomnieć.


Poznaj dewelopera

Przed podjęciem współpracy z deweloperem klient musi się zapoznać z prawnym statusem firmy, od której będzie kupował mieszkanie. Informacje na temat deweloperów można znaleźć w sądzie gospodarczym; dobrze jest, gdy deweloper posiada certyfikaty Krajowej Izby Budownictwa, który może być pomocny, choć nie jest konieczny. Wielu małych deweloperów nie posiada takiego certyfikatu, ale ma wiele pozytywnych opinii klientów, którzy zdecydowali się już na skorzystanie z jego usług.


Kupno mieszkania na rynku pierwotnym ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim musimy pamiętać, że w mieszkaniu kupionym od dewelopera nie będzie prawdopodobnie nic oprócz gołych ścian, a to, jak sobie je urządzimy, będzie zależało od naszego gustu i możliwości finansowych. Trzeba się więc liczyć z dodatkowymi kosztami, zwłaszcza, że mieszkania w stanie deweloperskim są z reguły trochę droższe. W tym miejscu można się już spotkać z istotnymi różnicami pomiędzy poszczególnymi deweloperami. A standard wykończenia zależy od firmy. Zdarza się, że niektórzy sprzedawcy oferują na przykład drzwi wewnętrzne w mieszkaniu czy armaturę sanitarną. Warto zapoznać z opiniami kupujących i popytać, jakie mieszkania oddaje deweloper, gdyż już na wstępie można sporo zyskać. Przed zdecydowaniem się na podpisanie umowy można także wypytać dewelopera czy planuje na przykład, aby osiedle, które buduje będzie monitorowane, czy będą podjazdy dla niepełnosprawnych, parking itp.


Jeżeli jesteśmy zainteresowani śledzeniem prac budowlanych to i tutaj z pomocą przychodzą nam profesjonalne portale internetowe zajmujące się archiwizacją informacji o przebiegu budowy. Co więcej, każdy z nas może być uczestnikiem takiego portalu i podzielić się swoimi doświadczeniami z deweloperem, a nawet opublikować swoje zdjęcie i komentarz do poszczególnych etapów budowy. Jednym z wielu przykładów może być wrocławska inwestycja Domar Development na ul. Brylantowej, gdzie można zarówno oglądać postępy budowy, jak i komunikować się z innymi mieszkańcami, a także samym deweloperem.