Dobiega końca budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie Muzeum Historii Polski / Foto: Michał Janiszewski (Motion -Studio)

Dobiega końca budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie

FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
Muzeum Wojska Polskiego
adresWarszawa, Cytadela Warszawska
projektantWXCA Sp. z o.o.
REKLAMA

W Warszawie, przy Wybrzeżu Gdyńskim, dobiega końca budowa siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Historii Polski. Kompleks muzealny powstaje w dzielnicy Żoliborz. Powierzchnia użytkowa muzeum to 44 506 mkw., a kubatura wynosi 432 340 m3. Budynek posiadał będzie cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Za projekt architektoniczny odpowiada WXCA Biuro architektoniczne z Warszawy.

W ramach przedsięwzięcia powstanie budynek Muzeum Wojska Polskiego w którym znajdzie się wystawa stała i czasowa, a także kompleks obsługi zwiedzających. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano również miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy.

Kompleks muzealny składał się będzie z istniejącego już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego, a także budowanymi obecnie gmachami Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski. Łączny koszt całej inwestycji to 821 mln zł.

– Budynek będzie miał 800 pomieszczeń, w tym dwa audytoria, jedno na prawie 600 osób, salę kinową oraz wiele sal edukacyjnych, magazyny, sale dla specjalistów i dla konserwatorów, a także place zabaw dla dzieci i pomieszczenia dla usług gastronomicznych – podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

– Główna hala wystawy stałej ma powierzchnię prawie 7,5 tys. mkw. To największe polskie muzeum i zarazem największa polska inwestycja w obszarze kulturze. A trzeba pamiętać, że realizujemy w sumie ponad 300 inwestycji muzealnych w Polsce, a przez ostatnie siedem i pół roku w kulturze zrealizowaliśmy 6272 inwestycje – zaznacza szef resortu kultury.

Przypomina, że Muzeum Historii Polski – jako instytucja – zostało powołane w 2006 roku, ale dotychczas nie miało stałej siedziby.

– Przez lata była to instytucja bezdomna. Dziś realizujemy tę inwestycję, gdyż jest to nasz obowiązek. Dziękuję bardzo wykonawcy, projektantom, a także pracownikom Muzeum Historii Polski – dodaje wicepremier.

Muzeum Historii Polski
REKLAMA
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Foto: Danuta Matloch
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Foto: Danuta Matloch
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Foto: Danuta Matloch
Muzeum Historii Polski / Foto: Michał Janiszewski (Motion -Studio)
Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA